Krótkoterminowe oszczędzanie – czy możliwe?

Wiadomości

Większość z nas zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że oszczędzanie jest procesem złożonym i z założenia długim. Ciężko jest więc dojść do wniosku, że nawet krótkoterminowe oszczędności mogą dać jakiś zysk – mały bo mały, ale zawsze coś. Krótkoterminowe oszczędzanie przeznaczone jest raczej dla osób niecierpliwych lub takich, które lubią mieć pieniądze pod ręką – zawsze można zrezygnować. To niebywała zaleta takich oszczędności, jednak wadą jest nikły zysk, co powoduje, że nie wielu jest w stanie się na nią zdecydować. Obecnie oferty banków są jednak mocno zróżnicowane, ponieważ instytucje finansowe starają się nas nakłonić do oszczędzania, nawet krótkoterminowego, oferując przy tym całkiem atrakcyjne oprocentowanie.

Banki proponują nawet 4 procent w skali roku na jednomiesięcznych lokatach lub kontach oszczędnościowych – gdzie pieniądze można wypłacić praktycznie w dowolnym momencie, nie tracąc przy tym wypracowanych odsetek. Taka oferta jest z pewnością atrakcyjna do osób chcących mieć pieniądze zawsze pod ręką – bo zawsze mogą je szybko wypłacić. Najbardziej atrakcyjną ofertą wydaje się być założenie konta oszczędnościowego. Nie dość, że będziemy mieli możliwość wypłaty zgromadzonych środków, to jeszcze nie stracimy wypracowanych odsetek. Warto jednak pamiętać, że konta oszczędnościowe nie są produktem idealnym. W tym przypadku kryją w sobie kilka haczyków.

Jednym z nich jest to, że oprocentowanie na kontach oszczędnościowych nie jest stałe – jest zmienne. W jednej chwili bank może zmniejszyć oprocentowanie takiego konta i nawet nie poinformować o tym klienta – bo nie ma takiego obowiązku. Dlatego zanim zdecydujemy się na założenie takiego konta, dokładnie przestudiujmy umowę oraz regulamin. Być może okaże się, że interesujące nas oprocentowanie jest tylko do pewnego momentu, bez możliwości jego odnowienia. Co prawda nie stracimy na tym pieniędzy, ale na pewno swój cenny czas.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments