Myślisz, że w Polsce jest drogo? Przypatrz się innym!

Wiadomości

Niektórzy z nas żyją ciągle w przekonaniu, że w Polsce wszystko jest drogie. Z pewnością nieraz nie można zaprzeczyć faktom, a ceny potrafią przysporzyć prawdziwego zawroty głowy. Nie można jednak popadać w przesadę i twierdzić, że zobowiązania w Polsce i ceny poszczególnych produktów są najdroższe na świecie. Uwierzcie lub nie, ale istnieją kraje w których jest wyraźnie gorzej – pod względem obciążeń podatkowych, czy zakupie towarów. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że jednymi z najdroższych miejsc na ziemi – największe obłożenia podatkowe – są Szwajcaria i Norwegia. Nie lepiej jest także w Danii, Finlandii czy Szwecji. Ceny w tych krajach mogą zwalić z nóg!

Niektórzy z nas podają za argument, że w naszym kraju nie dość, że ceny są duże, to i zarobki niewielkie. Ciężko się z tym nie zgodzić, ale w innych krajach wcale nie jest lepiej. Przykładem może posłużyć Szwajcaria, w której średnio zarabia się na rękę około 15 tysięcy złotych. Sami przyznacie, że jest to bardzo duża kwota. Szybko jednak się kurczy, przy optymalnym życiu do którego przyzwyczajeni są tamtejsi obywatele. Za samo wejście do taksówki trzeba już zapłacić około 35 złotych, a każdy kilometr jazdy kosztuje 7 złotych. Dużo? Z pewnością, a to tylko typowa usługa – inne usługi wcale nie są tańsze. Nie inaczej jest także z żywnością. Za litr mleka w Polsce zapłacimy troszkę ponad dwa złote, podczas gdy w Norwegii litr mleka kosztuje już ponad osiem złotych – zwykły przykład na mleku. W Norwegii drożej też zapłacimy za zwykłą kawę w kawiarni – 20 złotych – czy szybki posiłek na mieście – ponad 80 złotych. Lepsza kolacja we dwoje to już prawie 400 złotych. Jest więc drogo.

Najlepiej w tym zestawieniu wypadają Niemcy, ponieważ jest tam stosunkowo tanio, a możliwości związane z pracą są całkiem niezłe. Z danych Eurostatu wynika, że poziom życia w Niemczech jest o wiele lepszy od przeciętnego wyniku uzyskiwanego w reszcie krajów Unii Europejskiej. Niemcy są często bagatelizowani pod względem jakości życia, a statystyki wskazują, że nie powinno to mieć miejsca.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments