Uważaj na wykluczenia w ubezpieczeniu autocasco

Ubezpieczenia

Sporo kierowców decyduje się na wykupienie nieobligatoryjnego ubezpieczenia autocasco. Ubezpieczyciele stosują jednak sporo wykluczeń, które dyskwalifikują ubezpieczonego w walce o odszkodowanie. Niektóre z nich są oczywiste, inne dużo mniej ewidentne. Dlatego tak ważne jest uważne czytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Po co komu autocasco?

Kierowcy dysponujący nowszymi i bardziej wartościowymi samochodami decydują się na wykupienie ubezpieczenia autocasco, gdyż gwarantuje ono wypłatę odszkodowania w przypadku zaistnienia szkód na pojeździe ubezpieczonego wyrządzonych z jego winy, a także gdy sprawcą szkody jest zwierzę, nieznana osoba, czy żywioł (pożar, wybuch, powódź, grad itp.). Chroni także właściciela w przypadku kradzieży pojazdu.

Kiedy szkoda jest wyłączona z odpowiedzialności ubezpieczyciela?

Właśnie – ubezpieczenie autocasco z zasady chroni właściciela. Są jednak sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za szkodę, i odmawia wypłaty odszkodowania. Wśród nich są przykłady bezsprzeczne, np. zbiegnięcie ubezpieczonego z miejsca kolizji, stan nietrzeźwości w chwili prowadzenia pojazdu (gdy wskutek tego doszło do szkody), brak ważnego przeglądu technicznego pojazdu czy prawa jazdy. Wiele jest jednak takich sytuacji, które wydają się budzić wątpliwości.

Ubezpieczyciele uchylają się od wypłaty odszkodowań np. kiedy szkodę wyrządziło promieniowanie radioaktywne czy strajkujący ludzie. Także jeżeli zbyt długo pojazd przebywa za granicą w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej, to odszkodowanie może się nie należeć. Różnie interpretowane jest „właściwe zabezpieczenie” kluczyków czy dokumentów pojazdu – jeśli ich utrata miała wpływ na kradzież czy rozbój. Jeśli ubezpieczyciel dojdzie do wniosku, że do szkody doszło na skutek awarii czy wadliwej naprawy – także będzie chciał uchylić się od wypłaty odszkodowania. Przykładów jest sporo, ubieganie się o wypłatę odszkodowania wcale nie musi być przysłowiową „bułką z masłem”.

Jaka jest rada dla osób szukających najlepszego ubezpieczenia autocasco? Zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale także dokładnie wczytać się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments