UOKiK się rozwija – w dobrym kierunku

Wiadomości

Nie ulega wątpliwości, że rolę jaką odgrywa UOKiK jest często niedoceniana. Chociaż to najczęściej właśnie do tego urzędu udajemy się po pomoc – w końcu do tego został stworzony. Z najnowszych danych wynika, że w 2013 roku najczęściej skarżyliśmy się na niedotrzymanie umowy przez producentów obuwia, odzieży czy sprzętu RTV i AGD – nie mniej skarg było też w przypadku usług telekomunikacyjnych. Poza tym, w tym samym czasie rzecznicy UOKiK udzielili ponad 443 tysiące porad jak postępować w danej sytuacji i jakie prawa obowiązują. Zdecydowanie dużą część spraw udało się rozwiązać na korzyść konsumenta, co świadczy o skuteczności.

UOKiK rozwija się w dobrym kierunku, ponieważ już niebawem prawa konsumentów mają zostać zwiększone – dokładnie 25 grudnia, kiedy to ustawa wejdzie w życie. W tym czasie zostanie wzmocnione prawo dotyczące zwrotów towarów kupowanych na odległość. Będzie też łatwiej zwrócić wadliwe produkty na reklamację. Nowa ustawa zakłada, że jeżeli kupimy wadliwy produkt, to w trybie natychmiastowym będziemy mogli żądać obniżenia cena lub zwrotu pieniędzy – nie trzeba więc będzie oddawać sprzętu do naprawy, by stwierdzić diagnostycznie wadliwą konstrukcję urządzenia. Wszystko ma być załatwiane w trybie nagłym – od razu, bez ociągania.

Ciekawostką jest druga ustawa, która wchodzi w życie 18 stycznia 2015 roku. Daje ona wyraźny sygnał, że w UOKiK zachodzą pozytywne zmiany, na korzyść konsumenta. Druga ustawa będzie dotyczyć samego UOKiK, ponieważ zgodnie z nią będzie on mógł ostrzegać klientów np. przed reklamami producentów, którzy wprowadzają w błąd. O wiele lepsze doinformowanie konsumentów, będzie strzałem w stopę dla przyszły firm pokroju Amber Gold. Eksperci nie mają wątpliwości, że ustawa ta przyczyni się do znacznie lepszego ostrzegania konsumentów, nawet w przypadku potencjalnego niebezpieczeństwa – nie będzie więc musiało być naruszone prawo, bo niektóre firmy działają na granicy prawa.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments