Uproszczenia dla małych firm

Wiadomości

Prowadzić biznes w Polsce nie jest łatwo i powie nam o tym każdy przedsiębiorca w kraju – ten mniejszy, jak i większy. Zawiłe przepisy, ciągle zmieniające się prawa i wysokie podatki – to jedne z licznych problemów, wymienianych przez rosłych przedsiębiorców. Nie mniej uwagi poświęca się także urzędnikom, którzy są w stanie zamknąć nawet najlepiej prosperujący biznes w Polsce – przykładów pomyłek urzędniczych jest cała masa, a niektóre nawet zostały rozdmuchane przez największe stacje telewizyjne w Polsce. Dlatego też tak mało osób chce zakładać firmy w Polsce, bo przyszłość biznesu jest tu wciąż niepewna.

Ministerstwo finansów zauważa problem, a że w kraju więcej otwiera się mniejszych przedsiębiorstw, to właśnie do nich będą kierowane zmiany. Co takiego szykuje resort? Okazuje się, że zamierza uprościć sprawozdania finansowe, ale tylko dla małych firm. Z pewnością jest to jeden z kroków zapowiadających przełomowe zmiany w sposobie rozliczania z państwem, jednak na większe rezultaty przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Ministerstwo finansów przygotowało już odpowiedni projekt zmian w ustawie o rachunkowości. Po konsultacjach społecznych, będzie wiadomo czy trafi on do ogólnej akceptacji i zostanie wdrożony w życie – wszystko jednak wskazuje na to, że tak właśnie się stanie.

Resort finansów informuje, że głównym celem uproszczenia, ma być redukcja obciążeń administracyjnych dla mniejszych przedsiębiorstw, które nie funkcjonują tak sprawnie jakby się mogło wydawać. Projekt wskazuje, że mała firma będzie jedynie zobowiązania do złożenia uproszczonego bilansu, bilansu zysków i strat oraz kilku innych, dodatkowych informacji. Firmy też mają być zwolnione z obowiązku sporządzania rachunku przepływów pieniężnych oraz zestawienia zmian w kapitale własnym. Wydaje się więc, że zmiany będę dobre, zwłaszcza dla przedsiębiorców zatrudniających około 50 osób.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments