Pakiet klimatyczny – zły dla Polski?

Wiadomości

Wygląda na to, że nie wszystkie zobowiązania Unii Europejskiej są nam na ręce, zwłaszcza w kwestii energetycznego bezpieczeństwa kraju. Pakiet klimatyczny, który obowiązuje do 2020 roku zobowiązuje nasz kraj – jak i inne kraje w Europie – do 20 procentowej redukcji emisji dwutlenku węgla. Ponadto pakiet zobowiązuje nas do zwiększenia udziału – aż 20 procent – w produkcji energii odnawialnej. Potrzeba więc sporych inwestycji, by znieść takie obciążenie w zbliżających się latach. Polska ma duże pokłady węgla, z których mogłaby długo korzystać. Niestety, w ocenie Unii Europejskiej jest to mało efektywny sposób pozyskania energii, a dodatkowo zanieczyszcza on środowisko w Europie. Czy jednak pakiet klimatyczny nie jest dla Polski zbyt drogi lub praktycznie nieopłacalny?

Pakiet klimatyczny dotkliwie odczuje wiele branż w Polsce – przede wszystkim hutnictwo. To bardzo duży rynek, ponieważ w całej Unii Europejskiej hutnictwo zatrudnia około 4 milionów ludzi i niewykluczone, że będą planowane grupowe zwolnienia – niestety, ale inwestycja musi być pokryta. W dodatku hutnictwo będzie miało pewien problem, ponieważ istnieje tam poziom dwutlenku węgla, którego nie można przekroczyć, co wiąże się jednocześnie z niedostosowaniem się do zaleceń Unii Europejskiej – paktu klimatycznego. Co więcej, czołowe koncerny hutnicze zareagowały na pakiet i redukcję, pisząc otwarty list do władz Unii Europejskiej, by ta dalej nie obciążała ich kosztami dalszej redukcji, ponieważ zniszczy to ten biznes.

Władze w Europie jeszcze nie odniosły się do tego listu, jednak już w październiku spotkanie Rady Unii Europejskiej będzie zdominowane propozycjami Komisji Europejskiej w sprawie redukcji emisji CO2 do 2030 roku o 40 procent. Nie byłoby to z pewnością na rękę koncernom hutniczym w całej Europie. Wszystko jednak wskazuje na to, że zmiany nie ominą i ich.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments