Jak nie płacić składki ZUS?

Wiadomości

Przedsiębiorcy praktycznie co jakiś czas narzekają na zbyt wysokie podatki, które jednocześnie doprowadzają do zmniejszenia ich zysków, a niekiedy do także i do upadku. Zdarza się im także narzekać na ZUS, ponieważ ten jest nienaturalnie wysoki i nie sposób powiedzieć dlaczego tak jest. Młoda firma ma jeszcze bonus w postaci mniejszego ZUS’u, ale trzeba uczciwie przyznać, że nie trwa on wiecznie, bo obowiązuje tylko przez pierwsze dwa lata – w tym czasie płacimy składki o połowę niższe niż inni. Co ciekawe, składki zdrowotne mają niebawem wzrosnąć – o około 6 procent – co w efekcie będzie wyglądało tak, że niektórym przyjdzie zapłacić nawet około 700 złotych więcej. Nie jest to zbyt miła wiadomość dla przedsiębiorców, prawda? Co więc można zrobić, by nie płacić tak dużego ZUS? Mamy na to kilka sposobów.

Pierwszym sposobem jest opłacanie składek poza granicami naszego kraju. Ale jak tego dokonać? Prawo w tej kwestii jest dość łagodne i sugeruje by znaleźć sobie pracę na terenie innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Takie coś powinno załatwić sprawę. Wbrew pozorom nie będzie to trudne, ponieważ jest bardzo dużo pośredników, którzy żyją z takiej usługi. Najbardziej popularne kraje do odprowadzania składek to Słowacja, Litwa, czy Wielka Brytania. W ten sposób jesteśmy w stanie obniżyć nasze zobowiązanie do nawet 400 złotych – to nie wiele w porównaniu z naszym ZUS’em. Drugi sposób to przekształcenie obecnej działalności w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Będąc prezesem zarządu swojej własnej firmy, będziesz otrzymywał wynagrodzenie, ale nie będziesz miał obowiązku zapłaty składek ZUS.

Trzecim sposobem jest przejście na umowę o dzieło. W praktyce dużo osób powinno to zrobić, ponieważ kilkanaście klientów miesięcznie nie jest rewelacyjnym wynikiem, by utrzymywać przez to działalność i płacić drakoński ZUS. Oczywiście minusem jest to, że nie możesz wystawiać faktu VAT – niewątpliwa zaleta dla kogoś, z kim się tak dotychczas rozliczałeś. Nie zmienia to jednak faktu, że unikniemy obowiązku zapłaty ZUS’u.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments