Biuro

Outplacement, czyli zwolnienia monitorowane

Firma

Ostatni kryzys był przyczyną ogromnych zmian na rynku pracy. Bezrobocie stało się problemem nawet w bogatych, wysokorozwiniętych krajach, gdzie dotychczas nikt, kto chciał pracować, nie miał problemu ze znalezieniem zatrudnienia. To tam rozwinęła się usługa nazywana outplacement, na język polski przetłumaczona jako zwolnienia monitorowane.

Zadaniem firmy outplacementowej jest asystowanie przy zwalnianiu pracownika. Przy czym rozumie się to jako proces, a nie sam moment utraty pracy. Chodzi o to, aby osoba bezrobotna odnalazła się w nowej, mało komfortowej sytuacji. Najogólniej rzeczy ujmując celem tych zabiegów jest przygotowanie bezrobotnego do wymagającego zadania, jakim jest szukanie pracy.

Temat działań outplacementowych w Polsce może wydawać się zaskakujący. W końcu przywykliśmy do tego, że jest wysokie bezrobocie, a szukanie pracy to zadanie, któremu musi podołać każdy samodzielnie. Jednak obywatele społeczeństw stabilniejszych pod tym względem nie mieli okazji oswoić się z taką “walką o przetrwanie”. Dlatego na Zachodzie outplacement nie jest niczym nowym. Chociażby w Stanach Zjednoczonych stosuje się go odwielu lat przy zwolnieniach grupowych.

Firma, która redukuje zatrudnienie, zwraca się do zewnętrznego wykonawcy usługi outplacementowej. Od tego momentu fachowcy zajmują się wdrażaniem zwolnionych w nową sytuację. Opieka odbywa się na dwóch poziomach: zawodowym i psychologicznym.

Zgodnie ze wspomnianym podziałem, udział w spotkaniach ze zwolnionymi biorą rekruterzy oraz psycholodzy. Ci pierwsi uczą, jak skutecznie szukać pracy, aplikować i rozmawiać z pracodawcą. Jest to więc wiedza praktyczna, dotycząca np. tego jak skomponować dobre CV i skuteczny list motywacyjny.

Z kolei zadaniem psychologów jest zadbanie o to, aby zwolniona osoba poradziła sobie w nowej sytuacji emocjonalnie. Reakcje na zwolnienie mogą być bardzo drastyczne, z popadnieciem w depresję łącznie. Szukanie pracy zaś wymaga dynamiki i zdecydowania, dlatego tak ważne jest utrzymanie się w dobrej kondycji psychicznej. Tylko wtedy są szanse, iż rekrutacja przebiegnie dla szukającego pomyślnie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments