Ceny rozmów telefonicznych pójdą w górę – to pewne

Wiadomości

Od jakiegoś czasu mogliśmy się zastanawiać nad odważnym krokiem deregulacji rynku telefonii komórkowej w Unii Europejskiej. Informacja ta była pozytywnym zaskoczeniem, gdyż zakładano, że przyniesie ogromny wpływ na jakość oferowanych usług, a także na ceny. Sądzono jednak, że rynek stanie się bardziej konkurencyjny, spadną ceny i rozpoczną się inwestycje. Niestety nie jest do końca pewne czy założony cel został osiągnięty. Można być jednak pewnym, że ceny rozmów będą coraz droższe, a wszystko przez deregulacje rynku i spore inwestycje – operatorzy muszą zainwestować olbrzymie pieniądze, które muszą się ja najszybciej zwrócić.

Niewątpliwie posunięcie w stronę liberalizacji rynku telekomunikacji stacjonarnej było dobrym posunięciem, ale nie właściwie zrealizowanym – choć na ocenę przyjdzie jeszcze czas. Na czym jednak to polega? Państwo samo w sobie ma decydować, czy panuje u niego optymalna konkurencja w zakresie telefonii. Na ten krok zdobędzie się także Komisja Europejska, która także będzie badać wpływ konkurencji na rynek. Jeżeli Komisja Europejska uzna, że dany rynek jest przesycony konkurencją, to niewątpliwie nie będzie musiał w niego ingerować. W przeciwnym razie zakłada się, że zostaną wprowadzone odgórne regulacje – niezbyt korzystne z punktu widzenia pozostałych firm telekomunikacyjnych. W ten sposób chce się wprowadzić odpowiednią dawkę konkurencji, tak by rynek ciągle się rozwijał, a przy tym oferował wystarczająco dobre ceny. Poza tym KE pozostawiła operatorom większą swobodę w kwestii ustalania cen zarówno detalicznych, jak i hurtowych.

Niewątpliwym plusem jest jednak to, że telefonia stacjonarna ograniczy w znaczny sposób biurokrację, co jest bez wątpienia na rękę wszystkim. Nie zmienia to jednak faktu, że operatorzy będą chcieli odbić sobie inwestycje na zwykłych klientach, co w połączeniu z dobrowolnie ustalaną stawką, jest niezbyt komfortowe dla typowego Kowalskiego – także w Polsce.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments