Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Wiadomości

W ostatnim czasie nastąpił prawdziwy boom na kredytowe szaleństwo. Banki pożyczają praktycznie wszystkim i na wszystko. Niskie oprocentowanie kredytu skłania nas do większej konsumpcji, choć jest to okres przejściowy – o czym należy pamiętać zaciągając kolejne zobowiązanie. Co jednak w sytuacji, kiedy kredyt zaciągnęliśmy dużo wcześniej – np. kredyt hipoteczny? Czy nie lepiej byłoby go spłacić właśnie teraz, kiedy to raty kredytu są dużo niższe niż zwykle? Wielu z was zastanawia się nad wcześniejszą spłatą swoich zobowiązań. Z wiadomych powodów nie uda się nam spłacić całego kredytu hipotecznego, ale jakąś część na pewno – dużo taniej niż zwykle. Skłania nas do tego przede wszystkim wciąż obniżanie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski – są teraz najtańsze w historii kraju. Czy jest to więc odpowiedni moment na nadpłatę kredytu?

Eksperci przekonują, że nadpłata kredytu jest zawsze dobrym rozwiązaniem, ponieważ zmniejsza nasze zadłużenie i to niezależnie od okresu w jakim się znajdziemy – raty więc mogą być wyższe, ale zadłużenie od ogółu się zmienia. W chwili obecnej najlepszym rozwiązaniem okazuje się być nadpłata kredytu ale ze skróceniem okresu spłaty. Nie oznacza to jednak, że nadpłata jest opłacalna. Wbrew pozorom najlepiej jest dokonywać nadpłaty wtedy, kiedy mamy wysokie oprocentowanie. W obecnej sytuacji lepiej jest wykorzystać nadwyżkę finansową by obniżyć udział odsetek w racie kredytu.

Warto zauważyć także, że każdy kto zobowiązał się do kredytu mieszkaniowego musiał podpisać specjalny dokument o ryzyku zmiennej stopy procentowej. W ten sposób płacimy raty naszego kredytu mogą ulec zmianie – w zależności od stóp procentowych. Obecnie mamy okres, gdzie stopy procentowe są najniższe w historii naszego kraju, co wpływa na zmniejszenie obecnych rat. Taki okres nie będzie trwał jednak wiecznie i musimy być przygotowani na to, że niebawem się zmieni na gorsze. Sami więc musimy zdecydować, czy lepiej jest nadpłacić hipotekę czy też nie.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments