Jak korzystnie rozliczyć PIT?

Podatki

Już wkrótce ponownie nadejdzie czas rozliczania deklaracji PIT. Warto jest więc dowiedzieć się w jaki sposób zrobić to tak, aby podatek zapłacić jak najniższy.

Rozliczenie z małżonkiem

Jeśli jesteś w związku małżeńskim rozważ rozliczenie się wspólnie z małżonkiem. Dzięki wyborze tej formy opodatkowania podstawą obliczenia podatku będzie połowa sumy dochodu żony i męża. Podatek będzie natomiast wynosić dwukrotność obliczonego podatku. Na takich samych zasadach mogą rozliczać się wspólnie z dzieckiem samotni rodzice.

W przypadku dochodu w podobnej wysokości nie ma znaczenia czy rozliczenie odbędzie się osobno, czy wspólnie. Podatek do zapłacenia będzie taki sam. Rozliczenie z małżonkiem będzie jednak korzystne jeżeli jedna z osób nie pracowała lub jej dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku oraz w przypadku, kiedy dochody jednego z małżonków przekroczyły próg podatkowy (ponad 85 528 zł) a drugiego nie.

W niektórych sytuacjach rozliczenie z małżonkiem może być mniej korzystne niż oddzielnie. Dzieje się tak, jeśli jeden z małżonków pracował za granicą, w państwie, z którego dochody rozliczamy metodą wyłączenia z progresją. W takiej sytuacji dochody pracującego za granicą małżonka nie będą opodatkowane w Polsce, jednak w przypadku wspólnego rozliczenia wpłyną na wysokość podatku drugiego małżonka. Stanie się tak, ponieważ przy wspólnym rozliczeniu podatek zawsze muszą zapłacić oboje małżonkowie.

Ulgi w PIT

Dowiedz się, jakie ulgi w PIT przysługują w Twoim przypadku.

Jeżeli nie korzystałeś wcześniej z ulgi na internet, masz możliwość odliczenia od dochodu wydatków na internet, a tym samym zmniejszenia podatku dochodowego.

Jeśli wychowujesz dzieci, koniecznie zapoznaj się z zasadami ulgi prorodzinnej. Tylko w przypadku jednego dziecka istnieje limit dochodu, powyżej którego ulga nie przysługuje. Rodzicom wychowującym dwójkę lub większą liczbę dzieci ulga prorodzinna przysługuje niezależnie od wysokości ich dochodów.

Pracowałeś za granicą? Zainteresuj się ulgą abolicyjną. Masz orzeczenie o niepełnosprawności? – skorzystaj z ulgi rehabilitacyjnej.

Warto również wiedzieć o możliwości odliczenia od dochodu darowizn przekazanych na cele pożytku publicznego lub na cele kościelne.

Podatek liniowy

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i Twoje dochody przekraczają próg podatkowy, zainteresuj się podatkiem liniowym. Aby skorzystać z tej metody opodatkowania należy zgłosić chęć rozliczenia w ten sposób do 20 stycznia roku podatkowego (jeśli więc do 20 stycznia 2015 roku zdecydujesz się na tą formę opodatkowania, będziesz mógł rozliczyć się na zasadach podatku liniowego za 2015 rok).

Dzięki takiej formie opodatkowania, zamiast podatku w wysokości 32%, zapłacisz podatek w wysokości 19%. Taka forma opodatkowania ma jednak pewne wady. Nie można przy podatku liniowym skorzystać z rozliczenia z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecka. Nie można również skorzystać z większości ulg (oprócz abolicyjnej), dlatego należy rozważyć wszystkie za i przeciw i dowiedzieć się, czy w naszej sytuacji podatek liniowy będzie korzystny, czy też nie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments