Na czym zarabiają dziś banki?

Wiadomości

Nie da się ukryć, że obniżenie stóp procentowych do historycznego poziomu zwiększyło nasze zainteresowanie kredytami. Ludzie zaczęli dostrzegać w nich potencjalną korzyść, bo chęć płacenia mniejszego oprocentowania była bardzo wielka. Dużo z nas zdecydowało się więc zakupić coś na raty, bo w okresie historycznie niskich stóp procentowych jest to opłacalne. Warto jednak pamiętać, że wzrost stóp procentowych – który zapewne niebawem nastąpi – podwyższy nasze comiesięczne raty, dlatego też nie należy z nimi przesadzać. Skoro jednak oprocentowanie kredytów jest naprawdę niewielkie, to na czym zarabiają dziś banki?

Może się bowiem wydawać, że niskie stopy procentowe nie są dla banku zbyt korzystne, ponieważ spada tym samym oprocentowanie, na którym najzwyczajniej w świecie instytucje finansowe zarabiają. Warto jednak wspomnieć, że banki nie chcą i nie będą godzić się ze spadającymi wpływami z kredytów – niskie oprocentowanie. Jak więc sobie z tym radzą? Zarabiają na prowizjach. Można więc powiedzieć, że udzielenie kredytu nie wiąże się jedynie z oprocentowaniem, ale także różnego rodzaju „dodatkami”, za które przyszły kredytobiorca będzie musiał zapłacić. Jednym z takich „dodatków” jest prowizja.

Okazuje się, że prowizja za udzielenie kredytu nie jest wcale tak mała jakby się mogło wydawać. Jeszcze jakiś czas temu nie była ona zbyt duża, ale czasy się zmieniają, a niskie stopy procentowe robią swoje – drylują kieszenie bankierom. Czy jest to jednak uczciwe? Oczywiście, bo prowizja to rzecz nienormowalna, choć istnieją pewne granice, których nie warto przekraczać. Warto jednak zaznaczyć, że prowizja jest ustalana przez bank indywidualnie. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym fachu każdy patrzy sobie na ręce i jeden dostosowuje się do drugiego, ewentualnie lekko obniżając prowizję by zachęcić kredytobiorców. Obecnie to właśnie w ten sposób bankierzy zarabiają, co z pewnością nie potrwa zbyt długo – do czasu zwiększenia stóp procentowych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments