Czy 4 złote za franka szwajcarskiego to realny scenariusz?

Wiadomości

Referendum w sprawie złota w Szwajcarii zbliża się wielkimi krokami. Ludzie posiadający kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim drżą na samą myśl, że ich miesięczna rata mogłaby wynieść około 250 zł więcej. To nie do pomyślenia, że waluta, która miała być ostoją dla inwestorów, powoduje coraz większe ich zubożenie. Wiele osób – szczególnie w Polsce – czeka więc na referendum i decyzję narodu, która być może wpłynie na uszczuplenie ich i tak niewielkich już oszczędności. Czy zmiana kursu jest jednak prawdopodobna?

Większość ekspertów przekonuje, że wzrost kursu franka szwajcarskiego do 4 złotych jest raczej nierealny i to nawet w sytuacji, kiedy to Szwajcarzy w referendum zdecydują się zwiększyć rezerwy złota. Mimo, że od połowy 2013 roku frank płata Polakom niezłe figle, to prawdopodobieństwo jego umocnienia do 4 złotych jest nikłe – choć nie wyklucza się małego umocnienia waluty. Jeden z czołowych warszawskich ekspertów przyznał, że pozytywne głosowanie w referendum może przyczynić się do wzmocnienia kursu franka, jednak z pewnością nie wyniesie on 4 złote – uspokaja wszystkich zatroskanych. To dobre wiadomości dla wszystkich Polaków, którzy wzięli kredyt właśnie w tej walucie. Początkowo nic nie zapowiadało, że frank szwajcarski przysporzy tylu problemów. Był traktowany jako prawdziwa ostoja dla innych walut, których kursy wahały się dość mocno. Niestety, ale także i on musiał ulec presji finansowej, jaka wytworzyła się na przełomie 2007/2008 roku – rozpętał się kryzys finansowy.

Czy jednak ostatecznie można mieć pewność, że pozytywny wynik w referendum nie przyniesie znacznego wzrostu kursu franka? Wydaje się to być pewne, ale nie da się tego dostatecznie przewidzieć. Najbardziej prawdopodobny jest wzrost, ale o kilka procent. Nie zwiększy to więc znacząco miesięcznej raty dla kredytobiorców, co powinno ich zadowolić – choć i tak perspektywa płacenia większych pieniędzy wydaje się być zła.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments