Gospodarstwa w Polsce mają problemy

Wiadomości

Nie jest tajemnicą, że żyjemy w czasach ciężkich, gdzie ciężej jest zdobyć odpowiednie wynagrodzenie i utrzymać za nie całą rodzinę. To trudne, ale podobna sytuacja – a nawet gorsza – jest widoczna w innych krajach na świecie – nawet w samej Unii Europejskiej. Porównując to z nasza sytuacją, może okazać się, że nie jest wcale tak źle, jak się z początku sądziło. Czy oznacza to jednak, że za każdym razem powinniśmy porównywać się z innym, dużo gorszym pod względem rozwoju krajem? Nie, bo nie była by to metoda na walkę z problemem, a problem ewidentnie istnieje, bo aż 10 procent gospodarstw w Polsce ma problemy ze spłatą zobowiązań finansowych. Co więcej, problem się ten ciągle pogłębia, a przyczyną jest ciągłe zapożyczanie się w banku – szczególnie teraz, gdy oprocentowanie kredytów jest bardzo niskie.

Z najnowszych badań wynika, że osoby w wieku od 20 do 40 lat są najbardziej skłonne do zaciągania kredytów. Później jest im je jednak ciężko spłacić, bo sytuacja zarobkowa w Polsce nie nastraja do optymizmu. Poza tym młodzi klienci bardzo często podchodzą do kredytów zbyt nieroztropnie, nie szacując tym samym swoich możliwości. Młodzi nie biorą też pod uwagę planu awaryjnego, który powinien być dokładnie przeanalizowany i skuteczny w razie niepowodzenia – np. utraty pracy. Powinniśmy brać wszystkie możliwości pod uwagę. Czy robimy tak, jak nakazuje logika? Niekoniecznie – czego przykładem jest 10 procent gospodarstw w Polsce mających problemy.

Eksperci zauważają, że potrzebna jest większa rozwaga przy dokonywaniu zakupów na kredyt. Powinniśmy rozróżniać zachcianki od rzeczywistych potrzeb, które trzeba zaspokoić – z zachcianki można zrezygnować. Co ciekawe, problemy ze spłatą zobowiązań finansowych mają zazwyczaj ludzie zamożni, z dobrym wykształceniem, mieszkający w dobrych warunkach i dużych miastach. Każdy kredyt ma swoją cenę, o czym należy pamiętać.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments