Dobry czas na kupno mieszkania?

Wiadomości

Każda młoda rodzina marzy o własnym mieszkaniu. Chęć posiadania własnego M4 jest bardzo duża, ale też i trudna w realizacji. Nie da się ukryć, że mieszkania są w Polsce drogie – czasami są nawet droższe niż w Stanach Zjednoczonych, czy innych europejskich stolicach. Większość z nas nie jest w stanie zapłacić gotówką, więc ostatecznym rozwiązaniem jest kredyt. Nie da się ukryć, że jest on dość drogi, bo często jest rozdzielony na 30 lat – jakby nie patrzeć to 1/3 życia człowieka (a może nawet i nie). Wychodzi więc na to, że pożyczając 200 tysięcy złotych, do spłaty będziemy mieli ponad 400 tysięcy złotych. Oczywiście jest to rozłożone na wiele lat, ale i tak kłuje to w oczy. Czy jednak warto dziś zdecydować się na zakup mieszkania?

Z jednej strony warto, a z drugiej nie – zależy jak na to patrzymy. Jeżeli w kwestii opłacalności, to wydaje się, że nastał idealny moment na zakup wymarzonego mieszkania. Dlaczego? Ponieważ oprocentowanie kredytów znajduje się znacznie poniżej średniej, a wszystko za sprawą historycznie niskich stóp procentowych. Poza tym warto zdać sobie sprawę z tego, że oprocentowanie różni się w zależności od naszego wkładu własnego, bo jakiś wkład trzeba mieć. Jeżeli zamierzasz wpłacić co najmniej 25 procent kwoty potrzebnej na zakup mieszkania, to średnie oprocentowanie dla twojego kredytu wyniesie 3,88 procent – prawdopodobnie niższego już nie uświadczymy. Poza tym warto wiedzieć, że tuż przed końcem roku właściciele mieszkań są dużo bardziej skłonni na obniżenie ceny mieszkania – lepsze negocjacje – niż w trakcie jego trwania. Jeżeli więc chcemy złapać prawdziwą okazję to tylko pod koniec bieżącego roku.

Jeżeli więc w najbliższym czasie zamierzasz ubiegać się o kredyt finansowy, to musisz pamiętać o jednym – taniej niż dziś już z pewnością nie będzie, a przynajmniej nie przez długi, długi czas. Zadbaj też o dobre zaplecze finansowe, bo koszt kredytu może być całkiem wysoki i utrata pracy przez jednego partnera może być dokuczliwa i wiązać się z utratą mieszkania (niespłacone raty). Uwzględniaj więc swoje możliwości.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments