PLN

Oszukujące firmy w końcu dostaną to na co zasłużyły!

Wiadomości

Żyjemy w czasach, gdzie oszustwa są na porządku dziennym. Ciężko jest nie spotkać osoby, która nigdy nie padła ofiarą oszustwa ze strony firmy. Nie oznacza to, że policja nie wykonuje należycie swoich obowiązków. Przeciwnie – robi to bardzo dobrze. Problemem są jednak pewne kruczki prawne umiejętnie wykorzystywane przez firmy, chcące zarobić na cudzym nieszczęściu, a takich jest coraz więcej. Być może już niedługo firmy zapłacą za korupcję i nadużycia do jakich doprowadzają każdego dnia. W jaki sposób?

Z pewnością niektórzy z was słyszeli o ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. To właśnie jest bat na firm budowlane, farmaceutyczne, czy informatyczne. Wystarczy zbiorowy proces, by wygrać sprawę, bo oszukanych jest prawdopodobnie dużo więcej. Co ciekawe, wspomniana wcześniej ustawa nie jest młoda. W polskim prawie funkcjonuje już od ponad 12 lat, a powoływanie się na nią wciąż należy do rzadkości – po dwunastoletniej kadencji można śmiało powiedzieć, że skorzystało z niej troszkę ponad 800 razy. Najczęściej wykorzystywana jest w przestępstwach handlowych, jednak już teraz zapowiada się, że może stać się prawdziwym postrachem dla firm, których pracownicy prawomocnie zostaną skazani za przestępstwo – korupcję.

„Katalog przysługujących kar” jest bardzo obszerny i dla każdej firmy bardzo bolesny. Firma, która nie przestrzega prawa może dostać karę finansową, ma zakaz udziału w publicznych przetargach, a nawet nie może się reklamować. Dla nie jednej firmy oznacza to koniec, brak perspektyw na dalsze funkcjonowanie – przynajmniej przez pewien czas, bo i kara nie trwa wiecznie. Dlaczego jednak do tej pory tak skuteczny straszak był wykorzystywany troszkę po macoszemu? Najczęstszym tego powodem były pewne komplikacje. Prokuratorzy zdają się twierdzić, że istnieją pewne trudności w stosowaniu ustawy – trzeba ustalić winę wstecz, co nie jest łatwym zadaniem.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments