karta

Visa i MasterCard pracują nad e-płatnościami przyszłości

Wiadomości

Z czym kojarzy ci się płatność w przyszłość? Czy płacić będziemy ręką bez zastosowania tradycyjnych kart? Wszystko wskazuje, że tak, jednak zanim dojdzie do zastąpienia tradycyjnych kart – w Szwecji testowano już rozwiązanie związane z płatnością ręką, która ulega skanowaniu przy płatności, a jej dany rysopis podlega danemu kontowi w system transakcyjnym. Całkiem możliwe jednak, że już w najbliższym czasie będziesz mógł zatwierdzać transakcję bez konieczności podawania hasła – jak ma to miejsce obecnie. Visa i MasterCard, dwie największe firmy obsługujące karty płatnicze na świecie, prowadzą właśnie badania/testy nad nowym rodzajem autoryzacji transakcji z wykorzystaniem biometrii człowieka.

Co ciekawe, rozwiązanie to ma szansę być wprowadzone także i do naszego kraju – stosunkowo szybko – ponieważ zarówno Polacy, jak i banki lubią korzystać z nowych technologii – pod tym względem praktycznie przodujemy w Europie. Czy jednak autoryzacja transakcji za pomocą biometrii człowieka – twarzy lub palca – jest bezpieczna? Eksperci nie pozostawiają wątpliwości, że przeprowadzenie takiej transakcji będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale też i dużo prostsze, bardziej naturalne. Poza tym, ma to być nowa generacja zabezpieczeń dla płatności dokonywanych w internecie – ciekawy rynek do zdobycia. Próbę możliwości pokazał ostatnio Getin Noble Bank, wprowadzając do zamkniętego obiegu kartę z czytnikiem linii papilarnych – wbudowany w kartę. Rozwiązanie ciekawe i praktyczne.

MasterCard poszedł już o krok dalej i pochwalił się przeprowadzeniem udanych testów, które pomogły użytkownikom zatwierdzić ich transakcje za pomocą identyfikacji twarzy oraz głosu – to wydaje się być dużo ciekawszym rozwiązaniem, bo i bardziej naturalnym. Obecnie nie znamy jeszcze dokładny terminów wprowadzenia biometrii jako standardu w płatnościach – nie tylko w internecie – ale wiadomo, że zarówno MasterCard, jak i Visa mają dość dużą konkurencję w internecie, więc będzie im zależeć na czasie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments