emeryt

Nie każdy oszczędza na emeryturę, ale większość chce utrzymać obecny standard życia

Wiadomości

W naszym kraju znajdzie się wiele osób, które narzeka nie tylko na stan swojej sytuacji finansowej – po części ze swojej winy – ale także na fatalny stan życia w kraju. Nie ulega jednak wątpliwości, że sami sobie na to pracujemy. Chcieć to znaczy móc. Potrzeba więc działań, by odmienić ciężką sytuację życiową. Podobnie ma się sprawa z oszczędzaniem pieniędzy. Wielu Polaków deklaruje, że nie oszczędza ich zbyt wiele, ponieważ nie ma z z czego. Każdy jednak może oszczędzać – wystarczy przemyśleć swój plan, wiedzieć z czego można zrezygnować, rozeznać się co jest niezbędne, a co nie. Emerytury też nie wyglądają zbyt dobrze – przy naszych zarobkach.

Ciekawostką jest jednak to, że tylko 8 procent Polaków oszczędza na własną emeryturę – dodatkowo odkłada na ten cel pieniądze, na wcześniej przygotowanym koncie. Warto dodać, że ponad połowa tych osób (4 procent) zaczęła oszczędzać dopiero w ciągu ostatnich pięciu lat. Wcześniej albo nie było okazji, albo pieniędzy, albo wyraźnej potrzeby. A może przyczynił się do tego strach przed upadającą wizją ZUS’u? Mimo iż wszyscy chcą utrzymać podobny poziom życia w starości, to nie każdy kwapi się do tego, by wprowadzić pewne zmiany. Wprawdzie system emerytalny zapewnia nam pewną comiesięczną kwotę, ale nie będzie ona wyższa niż nasza ostatnia pensja, co daje do myślenia. Jeżeli na oszczędzanie cię zwyczajnie nie stać to właściwie nie wiesz czym ono jest. Gorzej mają tylko osoby, które żyją z dnia na dzień. Wolą wydawać pieniądze i nie szczypać się na niczym niż oszczędzać na dodatkową pensję do emerytury – ludzie ci twierdzą, że pewnie nie dożyją sędziwej starości.

Właściwie jest to dość niepokojące, że tak mało Polaków zdaje sobie sprawę na temat przyszłych emerytur. Można liczyć się z tym – w większości przypadków – że emerytury będą niskie, niższe niż ma to miejsce obecnie – będzie więc nam dużo ciężej przeżyć od pierwszego do pierwszego, a po części winowajcą będziemy my sami.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments