Grafenowe eldorado – Polska zacznie zarabiać krocie

Wiadomości

Polska jest bardzo rozwojowym państwem na tle innych w Unii Europejskiej. Widać to szczególnie po zmianach na naszym rynku. Szybszy rozwój jest więc wpisany w naszą historię. Poza tym, nasi zdolni specjaliści stworzyli urządzenie, które może przy niewielkich nakładach finansowych produkować bardzo drogi grafen. Media zapowiadają, że już w przyszłym roku grafen może spowodować w Polsce prawdziwe eldorado, bowiem koszt produkcji arkusza grafenu ma wynieść 100 złotych, podczas gdy jego cena rynkowa to 300 tysięcy złotych. Jest różnica, prawda?

Grafen to coraz bardziej potrzebny materiał na rynku technologicznym. Za jego pomocą można stworzyć wytrzymałe, ale elastyczne ekrany, co w przyszłości chcą wykorzystać producenci komputerów, tabletów czy smartfonów – niektórzy już zaczynają prototypować swoje pierwsze modele. Z pewnością większość firm na świecie jest zdania, że już dawno moglibyśmy korzystać z super odpornych ekranów, szybkich komputerów (na głowę bijące krzemowe rozwiązania) czy innych ekstrawaganckich wynalazków, gdyby grafen nie był tak drogi. Wszystko jednak wskazuje na to, że będzie tańszy, a przyczyni się do tego nasz kraj. Obecna cena grafenu jest dość wysoka, bo za jeden centymetr kwadratowy trzeba zapłacić około 120 złotych. Na razie naukowcy głowią się jak produkować grafen w szybszych warunkach, by było to bardziej masowe i tańsze.

Wprowadzenie tego materiału w codzienne życie byłoby skokiem technologicznym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Już za rok w Polsce może dojść pod tym względem do przełomu, bowiem naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych z inżynierami z firmy Seco-Warwick, wykonali urządzenie, które jest w stanie produkować masywnie grafen – co najważniejsze, robi to niezwykle szybko i tanio. Urządzenie przez blisko 4 godziny jest w stanie wyprodukować grafen o wielkości 50x50cm – grafenowy arkusz. Czy można więc już zacząć świętować?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o