Getin Bank

Mity o kartach kredytowych

Wiadomości

Niejednokrotnie większość z nas spotkała się z pewnymi mitami dotyczącymi kart kredytowych. Polacy z reguły są bardzo nieufni do propozycji bankowców i nie wierzą im, że karta kredytowa daje nowy wymiar wolności. Większość z nas wie jednak zbyt mało o tym „plastiku”, z czego tworzone są później mity. Wiedząc niewiele, tak naprawdę sami się skazujemy. Karta kredytowa nie jest utrapieniem, a możliwość sięgnięcia po pieniądze w niesprzyjających nam warunkach jest świetnym rozwiązaniem – przynajmniej nie musimy nikogo prosić o zgodę, a kredyt pozostaje nieoprocentowany przez co najmniej miesiąc czasu.

Z niedawnych ustaleń Narodowego Banku Polskiego wynika, że ponad 60 procent Polaków nie posiada karty kredytowej. Nie inaczej jest w przypadku konta bankowego, bo nie ma go blisko 23 procent Polaków – to troszkę dużo i to zważywszy na fakt, że jest to obowiązkiem osoby, która otrzymuje wypłatę. Z przeprowadzonych badań wynika też, że tylko 14 procent Polaków korzysta z kart kredytowych. Ciekawostką jest to, że 3 procent osób posiada taką kartę, ale z niej nie korzysta – służy na czarną godzinę. Pierwszym, często rozpowszechnionym mitem jest to, że karta kredytowa jest dostępna tylko dla osób bogatych, co nie jest prawdą. Wystarczy zwykła umowa o prace i już mamy kartę – z odpowiednim limitem.

Drugim, często pojawiającym się mitem jest to, że karta kredytowa to najprostsza droga do zadłużenia. Z reguły karta kredytowa ma najwyższe oprocentowanie na rynku, ale sama w sobie nie musi być wykorzystana do zaciągania długów, ponieważ może być pomocna tylko w kryzysowej sytuacji – kiedy będziemy przeświadczeni o tym, że spłacimy ją za miesiąc. Trzecim mitem jest uważanie, że karta kredytowa jest droższa od pożyczki. To nieprawda, ponieważ karta ma 56 dniowy okres bez odsetkowy – więc przez ten czas możemy pożyczać za darmo. Co więc jest bardziej opłacalne? Czwartym, często powtarzanym mitem jest to, że karta kredytowa obniża zdolność kredytową, co nie jest prawdą. Terminowe spłacanie karty może ją podwyższyć, co skutkuje też większym limitem na karcie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments