Inspekcja Handlowa ostrzega, że co trzecia zabawka jest niebezpieczna dla zdrowia dzieci

Wiadomości

Wydawać by się mogło, że powszechny zakup zabawki dla dziecka jest z reguły bezpieczny i nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo naszego malucha. Najnowsza kontrola Inspekcji Handlowej uświadomiła jednak, że tak nie jest. Wynika z niej, że ilość niebezpiecznych zabawek znajdujących się na polskim rynku jest bardzo duża, co budzi spore kontrowersje zarówno wśród ich producentów, jak i zaniepokojonych rodziców. W końcu każdy z nas kupując zabawkę jest niejako przeświadczony o tym, że jest to produkt przetestowany i bezpieczny – skoro został dopuszczony do sprzedaży.

Inspekcja Handlowa poinformowała, że na blisko 2,5 tysiąca skontrolowanych zabawek, aż 36 procent z nich jest potencjalnie niebezpieczna – zakwestionowano bezpieczeństwo. Najczęściej jednak uwagi dotyczyły niewłaściwego lub błędnego oznakowania – np. zabawka dla 5-letniego dziecka była oznaczona jako zabawka dla 2-3 letniego dziecka. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie, ponieważ w konstrukcji zabawek dla starszych dzieci znajduje się wiele innych części, które mniejsze dziecko może zwyczajnie połknąć. To niebezpieczne. Ponad 7 procent przebadanych zabawek posiada wady konstrukcyjne lub zostały wykonane z niewłaściwego materiału.

Eksperci już biją na alarm, że niektóre z zabawek zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje, więc dziecko nie powinno mieć z nimi kontaktu – niektóre z nich mogą powodować nawet nowotwory. Najczęściej zabawki te są pochodzenia chińskiego, jednak z drugiej strony ciężko jest nie kupić zabawki wyprodukowanej w Chinach, ponieważ tam produkuje się większość z nich – właściwie prawie na każdym opakowaniu widnieje Made in China i to zarówno u znanych, jak i mniej znanych producentów. Kupujmy świadomie i sprawdzajmy skład. O ile to możliwe kupujmy zabawki, które nie zostały wyprodukowane w Chinach. Zmniejszymy wtedy prawdopodobieństwo, że będą potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia dzieci.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments