Nowoczesna bankowość

Konta

Nowoczesna bankowość ma na celu maksymalnie ułatwić klientowi wykonywanie operacji finansowych czy sprawdzanie stanu konta. Najbardziej powszechną jej formą jest rachunek osobisty otwierany i obsługiwany za pomocą internetu. Nie jest to jednak jedyna propozycja tego typu oferowana przez banki.

Konto internetowe
Konto internetowe to usługa dostępna w większości banków. Można je założyć składając wniosek na stronie internetowej – później pozostaje podpisać umowę i poczekać na pakiet aktywacyjny. Po uruchomieniu konta przez bank mamy dostęp do rachunku on-line. Oczywiście, aby wykonać operacje finansowe, albo sprawdzić stan konta, najpierw musimy zalogować się do serwisu transakcyjnego. Niektóre banki wprowadzają zmiany na stronach internetowych, aby ułatwiać klientom korzystanie z nich i dostarczać nowych, oczekiwanych przez nich rozwiązań – przykładem może tu być nowa wersja iPKO. Jakie są zalety takiego konta? Przede wszystkim dostępność i łatwość obsługi, a także oszczędność czasu i pieniędzy – nie musimy odwiedzać siedziby banku, a wiele takich kont jest otwieranych i prowadzonych za darmo.

Bankowość mobilna
Aby sprawdzić stan konta internetowego, czy zrobić przelew musimy mieć komputer i dostęp do internetu, ale i to się ostatnio zmienia. Coraz większą popularność zyskuje m-banking, czyli bankowość mobilna. W tym przypadku dostęp do konta internetowego możliwy jest dzięki specjalnej aplikacji zainstalowanej na urządzeniach przenośnych – smartfonach, tabletach, czy telefonach komórkowych – które mają połączenie z internetem. W ten sposób możemy zajrzeć na konto właściwie zawsze i wszędzie. Operacje bankowe są szyfrowane, dlatego nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do naszych finansów. Aby zatwierdzić operację należy wpisać odpowiedni kod jednorazowy – dzięki rozwiązaniom, które stosuje np. iPKO może być on przesłany SMS-em (inna opcja to karta kodów lub aplikacja token).

Karty ze specjalnymi funkcjami
Innym sposobem na sprawdzenie w każdej chwili ile środków mamy na rachunku osobistym jest karta z wyświetlaczem pokazującym stan konta. Ma ona dwa numery PIN – jeden do obsługi tradycyjnych transakcji, a drugi do aktywowania wyświetlacza (co uniemożliwia osobom postronnym sprawdzenie stanu naszego konta). Największą zaletą takiej karty jest możliwość kontrolowania wydatków i racjonalnego rozporządzania środkami. Według ekspertów z większą ostrożnością dysponujemy pieniędzmi znajdującymi się na koncie, nie w portfelu, dlatego taka karta może uchronić nas np. przed niepotrzebnymi zakupami.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments