Młodzi Polacy coraz częściej decydują się na mieszkanie z rodzicami – co jest tego powodem?

Wiadomości

Zarówno w Polsce jak i na świecie sytuacja wielu młodych ludzi jest zła. Problemem jest głównie znalezienie stałego zatrudnienia, które byłoby w stanie pozwolić im utrzymać się samodzielnie. Często jednak nie zostaje spełniony nawet ten pierwszy warunek. Problem jest ogromny, a najbardziej przerażeni całą tą sytuacją się młodzi Hiszpanii – oni mają zdecydowanie najgorzej w całej Unii Europejskiej. Skupmy się jednak na rynku pracy w Polsce. Mimo, iż teoretycznie bezrobocie ciągle spada i nie jest tak źle jak się sądzi, to jednak wciąż pozostaje duży odsetek młodych Polaków, którzy decydują się mieszkać dalej z rodzicami. Co więc może być tego powodem?

Z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że blisko 44 procent młodych Polaków woli nie zakładać gospodarstwa domowego i tym samym mieszkać dalej z rodzicami. Podobnie do nich robi 17 procent młodych małżeństw – żyją z rodzicami. Z danych z 2013 roku wynika także, że blisko 17 procent osób w wieku od 25 do 34 lat mieszkało przynajmniej z jednym z rodziców oraz z małżonkiem. Na bogatszym zachodzie młodzi dużo częściej decydują się na własne mieszkanie – wyjątkiem są Włochy, których „tradycją” jest mieszkać z rodzicami. Niektórzy eksperci są zdania, że wszystkiemu winien jest kryzys, który kilka lat temu nawiedził Europę. Uwydatnia się to w poważniejszych decyzjach, które od tamtego czasu są podejmowane niezwykle rzadko. Młodzi Polacy nie chcą ryzykować i nawet nie wynajmują mieszkania – czekają na dogodniejszą okazję.

Co ciekawe, widać różnicę pomiędzy wsią, a miastem. W mieście na mieszkanie z rodzicami decyduje się około 10 procent młodych małżonków, podczas gdy na wsi poziom ten wzrasta do 28 procent. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż wsie są związane pokoleniowo z wielkimi rodzinami i z takim życiem. Dla nich jest to zupełnie normalne. Niepokojąca może być tylko sytuacja w mieście, bo problem stale się powiększa.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments