E-papierosy: Zdaniem naukowców mogą uratować życie milionom palaczy!

Wiadomości

Badania naukowe potwierdzają, że e-papierosy są wielokrotnie mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych – zarówno dla palaczy, jak również ich otoczenia.

Dym papierosowy zawiera blisko 6.000 substancji chemicznych i jest jedną z głównych przyczyn chorób nowotworowych. Mimo to, po papierosy nadal sięga około 8 mln Polaków. Na szczęście ponad 30% palaczy deklaruje jednak zainteresowanie e-papierosami, które są mniej szkodliwą alternatywą dla osób uzależnionych od nikotyny i które w Polsce używane są już przez 1,5-1,8 mln osób.Jak pokazują badania naukowe, palacze stosujący e-papierosy mają o 60% większą szansę na rzucenie palenia, niż osoby stosujące środki nikotynowej terapii zastępczej w postaci popularnych jeszcze kilka lat temu plastrów, czy gum do żucia.

Wpływ e-papierosów na zdrowie jest przedmiotem ponad 200 opublikowanych medycznych badań naukowych. Wbrew wielu opiniom, których źródłem najczęściej są eksperci powiązani z przemysłem tytoniowym lub farmaceutycznym, prowadzone niezależne badania naukowe potwierdzają jednoznacznie, że e-papierosy są wielokrotnie mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych – zarówno dla palaczy, jak również ich otoczenia. W opinii ekspertów zagrożenie zdrowotne powodowane przez e-papierosy wynosi 1-3% w porównaniu do 99,6% generowanego przez papierosy tradycyjne. Mogą być więc one ratunkiem dla wielu palaczy narażonych na śmiertelne oddziaływanie dymu tytoniowego. Zdaniem naukowców, minimalizują również ryzyko biernego palenia: stężenie nikotyny oraz groźnych pyłów występujących w otoczeniu użytkownika e-papierosa jest aż 10 razy mniejsze, niż w przypadku papierosów tradycyjnych. W maju 2014 roku kilkudziesięciu naukowców skierowało list otwarty do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w którym wskazali, że nowa używka może być szansą dla milionów palaczy na całym świecie.

Aromatyczne płyny do e-papierosów nie wytwarzają uciążliwego i agresywnego smrodu dymu tytoniowego wżerającego się we wszystkie przedmioty, jakie spotka na swojej drodze. Stąd są one oraz popularniejsze na przykład wśród palaczy-kierowców. W tym przypadku, oprócz aspektów zdrowotnych, zastąpienie papierosa jego elektronicznym odpowiednikiem ma konkretny wymiar ekonomiczny. Samochody używane przez palaczy tracą na wartości o 9% więcej, niż te wolne od papierosowego smrodu.

Trzeba oczywiście pamiętać, że e-papierosy to używka zawierająca nikotynę, a nie „lekarstwo na palenie” lub produkt dla osób niepalących. Alergicy i osoby uczulone powinny, podobnie jak w przypadku wszystkich innych produktów konsumpcyjnych, przed zakupem płynu nikotynowego zapoznać się z ulotką, by wybrać właściwy płyn i wyeliminować na przykład ten zawierający substancje, na jakie ktoś może być uczulony.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dianka
Dianka
8 lat temu

Od kiedy przerzuciłam się na Tabaque znacznie lepiej się czuję :) to jest najważniejsze.

maja
maja
8 lat temu
Reply to  Dianka

Też lubię liquidy od tabaque i nie zamierzam z nich rezygnować. Mam zdrowszą cerę i bielsze zęby… nie wspominam już o kondycji. E-papieorsy są o niebo lepsze niż tradycyjne kopciuchy.

odessa
odessa
8 lat temu

Ja palę Foof z niską zawartością nikotyny i jestem bliska rzucenia, trzymajcie kciuki ;)

Daniel
Daniel
8 lat temu

Wszystko ładnie pięknie. Artykuł w to mi graj, ALE Tak samo jak w większości artykułów (za i przeciw e-paleniu) brakuje najważniejszego, źródeł!!!!!!!!!!!! Na podstawie CZYICH ponad 300 niezależnych badań, wiem, że nie da rady w artykule wymienić wszystkich (znalezienie ich byłoby już nie lada wyzwaniem). Parę, wyraźnie rozpoznawalnych ośrodków badań wystarczy wymienić. Albo chociaż kto (jaki naukowiec, czy specjalista tematu) te publikacje sprawdził i wysnuł takie wnioski? Kilkudziesięciu naukowców? Nazwisko chociaż jednego? Ja jestem za. Sam e-palę. Jestem za, e-papierosy mają potencjał stania się tym, czym snus dla skandynawii. Realną szansą na pułap palaczy poniżej 20% i jeszcze większą redukcją… Czytaj więcej »

Kinia
Kinia
8 lat temu

Ja też chwilkę temu kupiłam e-papieroska z elegancką diodą który łączy się z telefonem i pokazuje jak często z niego korzystam! i jednym z podobno najlepszych płynów produkowanym w Stanach Zjednoczonych na sklepiku [NIE PODAJEMY ŹRÓDEŁ INNYCH STRON], teraz nie miałam w ustach papierosa od 3 tygodni! a mój mąż jest ze mnie dumny i zadowolony

jola
jola
8 lat temu

12 stycznia minął rok jak pale e-papieros super sie czuje a wypalalam po 30 papierosow!!!!