Ceny mleka w Polsce będą systematycznie spadać

Wiadomości

Już jakiś czas temu informowaliśmy was, że ceny żywności w Polsce będą spadać. Spadek nie dotknie jednak wszystkich produktów, a określonej ich listy. Już w grudniu mogliśmy zaobserwować tańsze produkty mleczne, choć na początku 2015 roku ma być jeszcze lepiej. Bank BGŻ twierdzi, że spadki cen za mleko są nieuniknione. Dlaczego? Ponieważ, ma na to wpływ jego duża produkcja i to nie tylko w Polsce, ale w Europie i na całym świecie. Dlatego też ceny będą spadać. Obecnie mleczarze otrzymują za jeden litr mleka 1,2 zł. Bez wątpienia jest to jedna z najtrudniejszych sytuacji dla tego rynku. Sytuacji nie poprawia także fakt, że wciąż obowiązuje rosyjskie embargo na produkty mleczne.

Analitycy są zdania, że sytuacja branży mleczarskiej zacznie się poprawiać dopiero w trzecim lub czwartym kwartale tego roku, ale nie wcześniej. Jest to dość niepokojące zwłaszcza, że w produkcja mleka wzrosła. Udało się to zaobserwować na przykładzie poprzedniego roku, kiedy to w 2014 roku produkcja mleka była o 2 procent względem 2013 roku – wówczas wyprodukowano 12,8 milionów ton mleka. Niepokojące jest jednak rosyjskie embargo, ponieważ aż 10 procent wartości eksportu szło właśnie na rynek rosyjski. Znaczenie rynku rosyjskiego jest więc bardzo duże, ale i bez niego mleczarze w Polsce są w stanie sobie poradzić. Embargo najgorzej znoszą producenci serów, ponieważ to dla nich Rosja stanowiła największy rynek zbytu – eksportowano tam aż 70 procent produkcji przeznaczonej na eksport.

Producenci serów mają jednak rozmaite możliwości pod względem sprzedaży, ponieważ mogą handlować w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Najbardziej obiecującym rynkiem wydają się być Stany Zjednoczone, ale naszym producentom serów byłoby ciężko konkurować z mocną pozycją Francji, czy Holandii – konkurencja jest spora i ciężko byłoby się przebić. Pojawiły się jednak nowe rynki zbytu, takie jak Afryka, Chiny, czy Azja Południowo-Wschodnia.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments