Zakupy bez rachunku są nieuczciwe? Choć sami tak twierdzimy, to i tak w ten sposób nabywamy towary

Wiadomości

Prawie połowa Polaków uznaje, że zakupy bez wydania rachunku, faktury lub paragonu są nieuczciwe. Mimo, iż tak sądzimy, to w dalszym ciągu nabywamy w ten sposób towary. Nasze deklaracje nie idą więc w parze z zachowaniem. Skoro uważamy dany zakup za nieuczciwy (poniekąd nielegalny) to jakim prawem nabywamy w ten sposób towar w jakimś sklepie? Polacy są więc uczciwi tylko w sondażach, które jasno wskazują, że zakupy w tzw. „szarej strefie” są dla nas nie do przyjęcia, choć praktyka twierdzi o czymś zupełnie innym.

Z ostatniego sondażu – opracowanego przez Sedlak & Sedlak – wynika, że blisko 44,5 procent osób jest zdania, że zakupy bez paragonu/faktury/rachunku są nieuczciwe. Prawie tyle samo, bo 42,3 procent osób, jest zdania, że takie zakupy wcale nie są nieuczciwe. Pozostałe 13,2 procent nie ma w tej sprawie zdania. Najciekawsze jest jednak to, że o nieuczciwości takich zakupów są przekonane zwłaszcza osoby starsze. Im średnia wieku jest wyższa, tym wyższy też jest wskaźnik informujący, że kupowanie rzeczy bez stosownego rachunku jest nieuczciwe.

Wyniki w wieku od 21 do 30 lat – 25,9 procent osób twierdzi, że takie zakupy są nieuczciwe, 62 procent że są uczciwe, a 12 procent nie ma w tej sprawie zdania. Wyniki w wieku od 31 do 40 lat – 46,5 procent osób twierdzi, że takie zakupy są nieuczciwe, 38,8 procent że są uczciwe, a 14,7 procent nie ma w tej sprawie zdania. Wyniki w wieku od 41 do 55 lat – 44,3 procent osób twierdzi, że takie zakupy są nieuczciwe, 42,2 procent że są uczciwe, a 13,5 procent nie ma w tej sprawie zdania. Wyniki w wieku od 56 lat i więcej – 54,8 procent osób twierdzi, że takie zakupy są nieuczciwe, 33,1 procent że są uczciwe, a 12 procent nie ma w tej sprawie zdania.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments