Mimo pracy wciąż zarabiamy zbyt mało – głodowe pensje

Wiadomości

Nie wszyscy w Polsce narzekają na swoją pracę – są osoby, które się z niej cieszą. Nie oznacza to jednak, że jest ona jakaś wyjątkowa. Zazwyczaj to ciężka i bardzo niewdzięczna praca. Ludzie jednak cieszą się, że mogą zarobić na utrzymanie, zapłacić rachunki, czy przeżyć do następnego miesiąca. Myślicie, że jest to takie oczywiste? Otóż, okazuje się, że dość spora część naszych rodaków mimo iż pracuje, nie zarabia tyle by móc się w stanie utrzymać. To głodowa pensja. Znalezienie pracy nie oznacza więc, że człowiek będzie mógł się utrzymać. To iluzja. To fikcja.

Jeżeli myślimy, że sytuacja ta spotyka tylko nasz kraj, to jesteśmy w wielkim błędzie. Okazuje się, że podobne problemy występują w całej Unii Europejskiej – w mniejszym lub większym stopniu. Dobrym przykładem są nasi sąsiedzi – Niemcy. Z najnowszych informacji wynika, że coraz więcej osób pracujących w Niemczech ma problemy z zapłaceniem czynszu, ogrzaniem mieszkania, zjedzeniem posiłku, czy zaplanowaniem zwykłego urlopu. Podstawowa pensja nie wystarcza do utrzymania w tamtejszych warunkach. Jeżeli więc myśleliśmy, że jest inaczej, że każda praca na rynku zachodnim da nam spokojne życie, to byliśmy w wielkim błędzie. Tak nie jest. Podobna sytuacja panuje w Polsce, ale z dużo większym naciskiem na ilość żyjących w ten sposób osób. Mimo, iż jesteśmy czynni zawodowo to z trudem jest nam związać koniec z końcem. Jest to o tyle problematyczne, że nie widać kompletnie żadnej nadziei, nie widać niczego co miałoby pomóc nam zmienić sytuację życiową.

Wracając do Niemiec. Tam też nie wiedzie się ludziom najlepiej. Tamtejszy Federalny Urząd Statystyczny poinformował, że z jego analiz (z 2013 roku) wynika, że około 3,1 milionów ludzi żyjących w Niemczech zarabia poniżej progu ubóstwa. Z czego to wynika? Z problemów regionalnych, ale także i z gospodarczych całego kraju. Są rejony, gdzie pracy nie brakuje, gdzie zarabia się całkiem porządnie. Warto jednak uzmysłowić sobie fakt, że nawet w Niemczech nie brakuje miejsc, gdzie ludzie borykają się z brakiem pracy, a nawet jeśli już ją mają to zarabiają tyle, że nie są w stanie utrzymać własnej rodziny.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments