Jak załatwić niższe raty kredytu we frankach? Bank to ułatwi, ale potrzebne będzie zaświadczenie o zarobkach

Wiadomości

Sytuacja kredytobiorców, którzy niegdyś zdecydowali się wziąć kredyt we frankach, jest coraz gorsza. Co ciekawe, wszyscy uważali ją za złą, jeszcze kilkanaście dni przed wybuchnięciem skandalu z bankiem centralnym w Szwajcarki, który to zdecydował się uwolnić kurs. Kłopoty stały się jeszcze większe i z początku nie wiadomo było, kto to wszystko posprząta. Rata przeciętnego kredytu we frankach urosła o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, co dla drobnych ciułaczy było zbyt dużym wysiłkiem. Zarówno rząd, jak i banki dostrzegają problem ze spłacalnością kredytu we frankach, dlatego postanowili wspólnie działać, by zażegnać ten „szwajcarski kryzys”. Bank umożliwi zredukowanie rat kredytu, ale będzie wymagał twojego aktualnego zaświadczenia o zarobkach.

Banki już po wybuchu problemu oferowały swoją pomoc dla frankowiczów, choć nie działały one w tak dużym zakresie jak ma to miejsce obecnie. Większość z nich – o ile nie wszystkie – zadeklarowała, że pomoże swoim klientom zmniejszyć koszty obsługi tego i tak niemałego kredytu. Jakie są jednak warunki? Trzeba dostarczyć kilka dokumentów, ale to jasne, że banki chcą być w pewnym sensie zabezpieczone i znać sytuację finansową swojego klienta. Na początku trzeba złożyć stosowny wniosek o zawieszeniu spłaty kapitału lub wydłużenie okresu kredytowania. We wniosku powinno być zawarte sensowne uzasadnienie dlaczego chcemy postąpić tak, a nie inaczej. To bardzo istotne. Praktycznie każdy bank w Polsce do pary dokumentów będzie wymagał aktualnego zaświadczenia o zarobkach.

Decyzja o przyjęciu wniosku zwykle wydawana jest dość późno, jednak w tym wypadku należy się śpieszyć i banki doskonale zdają sobie z tego sprawę – decyzja o przychyleniu się do prośby zapadnie w ekspresowym tempie. W jaki sposób bank zamierza zmniejszyć nasze raty? Robi to na kilka sposobów, a jednym z nich jest zmniejszenie tzw. spreadu, czyli prowizji, którą pobierają za zakup szwajcarskiej waluty.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments