Polacy są przeciwni wprowadzenia wspólnej waluty

Wiadomości

Być może tylko ja odnoszę takie (mylne) wrażenie, że coraz częściej można usłyszeć o przeprowadzonym sondażu na temat wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej w Polsce. Jakoś ciągle obija mi się o uczy. Coś więc musi być na rzeczy, prawda? Niemniej, Polacy jak zwykle wyrażają swój głęboki sprzeciw odnośnie europejskiej waluty. W zasadzie można być pewnym, że kolejny tego rodzaju sondaż też okaże się być klapą dla tych, którzy liczyli na zmianę decyzji. Polacy wolą zostać przy swojej walucie – wolą płacić złotymi, a nie euro. Czy ta szlachetność wynika z przywiązania się do naszej waluty? Nie. Chodzi głównie o ceny za poszczególne przedmioty i wynagrodzenia. Bo jeszcze w żadnym kraju nie było tak, że wprowadzenie euro nie wiązało się początkowo z wyższymi kosztami. Przewalutowanie zawsze jest mniej korzystne dla ogółu społeczeństwa.

Najnowsze badania GFK Polonia wskazują jasno, że w tym temacie się nic nie zmieni, a przynajmniej nie stanie się to szybko. Z sondażu przeprowadzonego w styczniu bieżącego roku wynika, że blisko 77 procent Polaków jest przeciwnych wprowadzeniu wspólnej waluty europejskiej w Polsce. A ilu jest zwolenników tego pomysłu? Tylko 19 procent – 4 procent osób nie miało w tej kwestii zdania. Widać więc wyraźnie, że tendencja do zastąpienia złotego euro jest spadkowa. Zwolenników tego pomysłu jest coraz mniej. Ale nie ma się czemu dziwić. Polacy nie są „ślepi” i dokładnie przypatrują się pobliskim sąsiadom, którzy zdecydowali się wprowadzić euro. Z obserwacji wynika, że wszystko stało się droższe, a pensje mniejsze. Nic więc dziwnego, że Polacy są i będą przeciwni temu, by złotego wymienić, skoro i tak na tym stracą – a już teraz się nam przecież nie przelewa.

Ostatnim wprowadzającym euro jest obecnie Litwa, która uczyniła to 2015 roku – czyli od ponad miesiąca. Ciekawostką jest jednak to, że przy okazji wprowadzenia wspólnej waluty Litwini oszacowali, że tzw. domowy koszyk towarów – najpotrzebniejszych artykułów spożywczych – będzie droższy w skali miesiąca o 30 euro, a to już spora różnica.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments