Czy Europa posiada wystarczająco dużo zapasów gazu?

Wiadomości

Większość z was musi codziennie wyjść z domu – do pracy lub szkoły. Z naszych obserwacji wynika – i chyba wszyscy się z tym zgodzą – że zima w tym roku była wyjątkowo łagodna. Zresztą, mamy okazję sprawdzić to samodzielnie – przekraczając próg naszego domu. Zima jest w tym roku wyjątkowo łagodna i to nie tylko ze względu na temperaturę, ale także warunki atmosferyczne – opadów śniegu nie było zbyt dużo i raczej nie zanosi się na to, by miało się to zmienić. Łagodniejsza zima to także mniejsze zużycie energii – zarówno elektrycznej, jak i gazu. Jak Europa wypada pod względem wystarczającej ilości zapasów tego cennego błękitnego paliwa? Całkiem dobrze – nawet Polska.

PGNiG poinformował, że łagodna zima przyczyniła się do większej oszczędności gazu, co wpłynęło pozytywnie na zwiększenie zapasów. Z najnowszych danych wynika, że w magazynach PGNiG znajduje się około 1,34 miliardów m3 tego surowca. Oznacza to mnie więcej tyle, że magazyn jest wypełniony przynajmniej w 55 procentach, co dobrze o nas świadczy. Nie jest to być może wynik rewelacyjny, ale też i nie najgorszy, bowiem na tle Europy wypadamy dość dobrze – zapasy mamy spore. Średnie wypełnienie magazynów z gazem na terenie Unii Europejskiej sięga 39,18 procent, co jest bardzo przykre, ponieważ pokazuje jasno, że niektóre państwa w Europie nie byłyby gotowe na odcięcie gazu – ich magazyn jest niewystarczający, by pokryć bieżące zapotrzebowanie. Największymi zapasami gazu mogą pochwalić się Niemcy – mają ponad 8,7 miliardów m3 tego surowca. Nie gorzej prezentują się Włosi, którzy dysponują aż 7,7 miliardami m3 błękitnego paliwa. Procentowo wypada już jednak dużo gorzej, bo tylko 47 procent magazynów jest wypełnione.

Co ciekawe, najbardziej wypełnionymi magazynami z gazem mogą pochwalić się takie kraje jak Chorwacja, czy Hiszpania – Madryt ma aż 71 procent wypełnienia, a Zagrzeb 63 procent. Najniższe pokłady gazu można zaobserwować we Francji, gdzie szacunkowo magazyny wypełnione są tylko w 28 procentach. To niewiele.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments