Finanse

Jak sfinansować start własnej firmy? Dotacje, kredyty i inne

Firma

Jesteś młodym człowiekiem, który w głowie ma setki pomysłów na założenie własnego biznesu? Jesteś osoba dorosłą, która szuka metody na sfinansowanie startu swojej firmy? Masz genialny biznesplan, ale brakuje Ci pieniędzy na jego realizację?

Jest co najmniej kilka sposobów na zyskanie funduszy na własną firmę:

Numer jeden to oczywiście dotacje unijne. Takie dotacje to najczęściej forma bezzwrotnej pożyczki z Unii europejskiej, która pozwala kreatywnym, przyszłym przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła, wdrożyć biznesowe plany w życie i zacząć prowadzenie firmy bez udziału osób trzecich, wspólników itp. Dotacje z UE są dziś jedną z najczęściej wybieranych form finansowania działalności gospodarczej, dlatego zdecydowanie warto po nie sięgnąć. Szukania dotacji należy zacząć od przejrzenia stron rządowych informujących o bieżących naborach wniosków, oraz popularnych w internecie wyszukiwarek – te pozwalają wpisać konkretne kryteria dotacji i szybko ułatwiają znalezienie właściwej w gąszczu innych.

Numer dwa to kredyt na firmę. Przy spełnianiu odpowiednich kryteriów taki kredyt na rozpoczęcie firmy dostaje się szybciej niż dotacje z UE ale minus jest taki, że kredyty trzeba spłacać, a dotacji najczęściej nie. Ta opcja polecana jest więc tym, którym zależy na czasie i którzy są pewni, że ich biznes zyska sukces i zaciągnięta pożyczka szybko się zwróci.

Numer trzy to pożyczki od znajomych. I choć wydają się one najlepsza drogą, to jak wiadomo z rodziną i znajomymi często najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Przyszłe wypominanie, ponaglenia co do zwrotu długu czy niemiłe słowa mogą być gorsze niż wszystko. Polecane tylko dla ludzi mocnych nerwach.

Numer cztery to skorzystanie z pomocy tzw. aniołów biznesu. Kim są Ci ludzie? To doświadczeni już na rynku biznesmeni, którzy dysponują kapitałem pieniężnym i za pewien procent w zyskach chętnie pożyczą Ci kwotę odpowiednią na start i rozwój.

Przy dokonywaniu ostatecznego wyboru co do sposobów sfinansowania firmy warto więc najpierw przemyśleć dotacje unijne, potem kredyty a dopiero później możliwości, które wprawdzie dają pieniądze, ale i mogą nieco ograniczyć komfort pracy lub wpływy z posiadanej firmy.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments