Unia Europejska ostrzega: Wysokie kary za brak cen!

Wiadomości

Wygląda na to, że Unia Europejska zapowiada kolejną walkę z nieuczciwymi sprzedawcami na terenie całej wspólnoty. Brak cen za oferowane produkty lub usługi jest wyjątkowo dużym problemem, choć mogłoby się wydawać, że jest inaczej – rzadko bo rzadko, ale czasami spotykam się z sytuacją, kiedy to sprzedawca lub usługodawca nie przedstawia mi swojej oferty cenowej. Właśnie za coś takiego Unia Europejska będzie wymierzać kary. Nie jest to żadne nowe prawo. Sprzedający lub wykonawca usługi ma obowiązek prawny do uwidocznienia ceny za towar lub wykonaną usługę, a jeśli tego nie robi – podlega karze. Warto zauważyć, że ceny powinny być uwidocznione w sposób najbardziej oczywisty, niebudzący żadnych wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen.

Jeżeli sprzedawca lub usługodawca nie zobowiąże się do uwidocznienia cen za produkt lub usługę, Inspekcja Handlowa ma prawo nałożyć na niego wysoką karę pieniężną. Od 25 lipca 2014 roku obowiązują nowe przepisy nowej ustawy o cenach towarów i usług. Przede wszystkim zwiększają one karę za nieustosunkowanie się do obowiązku uwidocznienia ceny towaru lub usługi. Pierwszym sposobem uwidocznienia cen jest umieszczenie wywieszki z ceną nad danym produktem. Drugim sposobem jest tzw. metkowanie – umieszczenie ceny na poszczególnym produkcie. Nie zastosowanie się do tego obowiązku wiąże się z karą wynoszącą od 1.000 do 5.000 euro, co dla wielu sprzedawców jest dość dużą sumą. W Polsce kara za celowe nieuiszczenie cenowej oferty może być o wiele droższe. Kara może wynieść aż 20.000 złotych, a w niektórych przypadkach nawet 40.000 złotych.

UOKiK przyznaje, że czasami Inspekcja Handlowa może nałożyć na przedsiębiorcę wyjątkowo niewielką karę pieniężną. Dzieje się tak w przypadku, gdy naruszenie obowiązku było niewielkie lub gdy przedsiębiorca zrobił błąd po raz pierwszy. W takich sytuacjach Inspekcja Handlowa może podejść łagodnie do przedsiębiorcy, o ile ten też wykaże się stosownym zrozumieniem.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments