Dotacja z UE dla niepełnosprawnych może wynieść nawet 59 140 złotych!

Wiadomości

Jeżeli sądziłeś, że o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce otrzymuje jedynie osoby sprawne zdrowotnie, to żyłeś w okropnym błędzie. Prawdą jest bowiem, że o dofinansowanie na rozpoczęcie biznesu może starać się praktycznie każdy – nawet osoba niepełnosprawna. Nie każdy o tym wiedział – ja, mimo iż kiedyś starałem się o pieniądze z UE, także nie wiedziałem nic na ten temat. A przecież warto pomnażać tą jakby nie patrzeć dobrą dla wszystkich informację. Zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych, dla których wykluczenie społeczne, a nawet zawodowe jest czymś zupełnie normalnym. Jakie możliwości finansowania ma osoba niepełnosprawna? Sprawdźmy to.

Na początku warto rzecz jasna wspomnieć o zwykłym wsparciu oferowanym przez UE. Jest to normalne dofinansowanie, które aby otrzymać trzeba spełnić kilka punktów. Warto zaznaczyć, że jest to dofinansowanie bezzwrotne – jeżeli jednak jakiś punkt umowy zostanie złamany, to pieniądze trzeba będzie zwrócić. Druga możliwość to wzięcie dofinansowania w postaci kredytu z UE. Jest to o wiele łatwiejsze do uzyskania, ale też trzeba liczyć się z tym, że pieniądze będzie trzeba będzie zwrócić – to nic innego jak kredyt bankowy, jednak z niskim oprocentowaniem. Ostatnim sposobem zapomogi od Unii Europejskiej jest refundacja składek ZUS. Niby nic, ale zawsze to dodatkowe pieniądze w portfelu – w przypadku ZUS’u nie są one aż tak małe, jakby się mogło wydawać. W końcu warto zauważyć, że dotacja maksymalna może wynieść aż 59 140 złotych.

Według mnie jest to aż nadto wystarczająca kwota do rozpoczęcia małego biznesu. Dzięki staraniom Unii Europejskiej, osoby wykluczone społecznie i zawodowo – a niepełnosprawni właśnie tacy są – mogą myśleć o sobie jako o osobach, którym też się może udać. Czy to nie jest wspaniałe? Oczywiście, ale miejmy nadzieję, że komisja odpowiedzialna za rozdysponowaniem tejże kwoty, będzie starannie dobierać osoby, którym można zawierzyć w powodzenie ich planu. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ nie wszyscy nadają się do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, o czym często przekonują się PUP’y.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments