Poziom bezrobocia w Polsce stale się obniża – możliwy spadek poniżej 10 procent

Wiadomości

Nigdy nie sądziłem, że Polska będzie w pewnym sensie przodować w stałym obniżaniu się poziomu bezrobocia. To brzmi jak czysta abstrakcja, jak fikcja, albo dobry film science fiction. Dobry żart? Akurat! Polska jest jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, który może pochwalić się jednym z najszybszych spadków bezrobocia w kraju. To spore wyróżnienie, ponieważ tak naprawdę wyprzedzają nas tylko Niemcy. Kto jednak mógłby przypuszczać, że rąk do pracy będzie trzeba jeszcze więcej. Czym to jest spowodowane? Masową emigracją? Na pewno to też ma po części wpływ na to, że bezrobocie stale spada. Warto jednak zauważyć, że z każdym dniem tworzy się coraz to więcej nowych miejsc pracy, co jest pośrednio związane ze wsparciem rządu i UE na otworzenie działalności gospodarczej.

Najnowsze dane z Eurostatu wskazują, że od stycznia 2007 roku do stycznia 2015 roku bezrobocie w Polsce obniża się szybciej niż w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Największy i najszybszy spadek poziomu bezrobocia został odnotowany jedynie w Niemczech. Jakby na to nie patrzeć to spore wyróżnienie dla naszego kraju i sygnał, że dzieje się coś dobrego – przynajmniej mam taką nadzieję. Co ciekawe, resort pracy jest przekonany, że w tym roku uda się osiągnąć jednocyfrową liczbę obejmującą poziom bezrobocia w kraju. Czy więc możliwe jest uzyskanie wyniku poniżej 10 procent? Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to wszystko wskazuje na to, że tak.

W życiu nie można jednak być niczego pewnym, ale nawet eksperci (unijni) są zdania, że wynik poniżej 10 procent jest w zasadzie do osiągnięcia i to bez większych problemów. Skąd spadek? Głównie poprzez programy aktywizujące bezrobotnych – zwłaszcza młodych i osoby po 55. roku życia. Nie ulega też wątpliwości, że Polska biznesem stoi i coraz więcej firm chciałoby mieć siedzibę firmy w naszym kraju – jakby na to nie patrzeć to zawsze dodatkowe miejsca pracy.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments