Wynajem mieszkania – jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Wiadomości

Okazuje się, że pozwolić sobie na własne mieszkanie może coraz mniejsza ilość osób. Trudna sytuacja na rynku pracy – wręcz kryzysowa pensja – a także brak możliwości uiszczenia opłaty wstępnej dla banku jest dość powszechna. Z tego też powodu coraz więcej par decyduje się nie na zakup własnego mieszkania, ale na jego wynajem. Oczywiście, rozwiązanie te ma swoje wady i zalety, dlatego warto je wcześniej rozważyć by wiedzieć z czym będzie miało się do czynienia. Pamiętajmy także, że mieszkanie ma służyć zaspokojeniu podstawowej potrzebie jaką jest po prostu zamieszkanie. To czy będzie to mieszkanie wynajęte czy własne zależy od oczekiwań i stylu życia danej osoby. Nie da się bowiem ukryć, że dla jednych życie w wynajętym mieszkaniu będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż zakup własnego.

Wynajmując mieszkanie masz ten komfort, że praktycznie możesz mieszkać gdzie tylko chcesz. Jeżeli życie zawodowe zmusza Cię do częstych wyjazdów, to nie ma co się oszukiwać, bardziej komfortowo jest wynajmować mieszkanie aniżeli kupować własne i dojeżdżać do pracy z drugiego końca Polski. Do największych wad mieszkania wynajmowanego można zaliczyć przede wszystkim to, że nie budujemy w ten sposób własnego majątku. Rośnie też spore ryzyko niedogadania się z właścicielem mieszkania np. odnośnie czynszu lub remontu. Istnieje także spore ryzyko, że wcześniej czy później właściciel podniesie czynsz – najprawdopodobniej się tak stanie i to szybciej niż myślisz. Wynajmując mieszkanie musisz także dostosować się do zasad wyznaczonych przez właściciela mieszkania.

Zaletą jest na pewno większa mobilność, brak kredytu hipotecznego, brak kosztów transakcyjnych, brak kosztów utrzymania nieruchomości, a także niższe koszty urządzenia lub przystosowania mieszkania do własnych potrzeb i gustu.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments