Polacy nie lubią mówić o swoich zarobkach – nawet rodzinie

Wiadomości

Polacy są wyjątkowo dziwnym narodem. Wśród wielu krajów w Europie mamy dość dziwne, by nie rzec specyficzne zachowanie. Nie lubimy wielu rzeczy, ale o pieniądzach nie lubimy rozmawiać wyjątkowo. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że jako taka rozmowa o pieniądzach jest nawet lubiana, bo czymże byłaby niemożność pochwalenia się awansem czy planami na przyszłość. Nie rozmawiamy jednak konkretnie o własnym wynagrodzeniu. Wychodzimy z założenia, że lepiej jest unikać tego jakże drażliwego tematu i to nawet wśród rodziny. Dlaczego? Powodów tego stanu rzeczy może być wiele, ale najczęściej chodzi o zbyt niskie lub wysokie dochody.

Z najnowszych badań wynika, że co piąty Polak nie mówi rodzinie ile tak naprawdę zarabia pieniędzy – woli unikać tematu. To aż 18 procent społeczeństwa, a więc całkiem sporo. Co ciekawe, nieujawniane przez Polaków wydatki najczęściej nigdy nie są przekazywane na domowe wydatki – a raczej ich nadmiar. Z tego też powodu na wydatki związane z utrzymaniem mieszkania, jedzeniem, lekami, czy rachunkami trafia mniej pieniędzy niż w rzeczywistości powinno. W gruncie rzeczy ukrywamy dochód, by pozostawić sobie wolne środki. Jednocześnie inne badania wskazują, że Polacy nie oszczędzają na swoich partnerach pozamałżeńskich, na które poświęcają średnio 200 euro miesięcznie – całkiem sporo. Oczywiście, można pocieszać się tym, że sytuacja w Czechach i na Słowacji wygląda dużo gorzej. Część z tamtejszych małżeństw nie informuje się wzajemnie o uzyskiwanych dochodach, tylko o pewnym ich wycinku. Wskazuje się, że około 78 procent zarobków trafia do budżetu rodzinnego – reszta jest wydawana na inne cele.

Czesi najczęściej trzymają swoje wynagrodzenie w większym sekrecie niż my. Nie oznacza to jednak, że Polacy są jakoś wyjątkowo lojalni i dobrzy. Tak naprawdę sam fakt ukrywania zarobków jest bardzo zły i żadne okoliczności nie są w stanie obrócić tej sytuacji w coś dobrego. Na co najczęściej wydawane są ukrywane pieniądze? Tego nikt nie wie, ale przypuszcza się, że chodzi tu o jakieś przyjemności ukrywającego – mogą przybierać różną formę.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ola
ola
8 lat temu

Ja tam mam wieczny debet na koncie ale mam nadzieję, że teraz się to zmieni. Otworzyłam konto getin up, dostałam kartę z wyświetlanym stanem konta więc wymówek brak