Opłata reprograficzna (smartfony i tablety) – ZAiKS prowadzi wojnę

Wiadomości

Z pewnością większość z was zdaje sobie sprawę z tego, że od kilku miesięcy prowadzona jest mała wojna z ZAiKS’em, a dokładniej z jego nowym pomysłem opłat – za użytkowanie smartfonów i tabletów. Użytkownicy są już znudzeni i zdenerwowani tym, że kolejna „organizacja” w jakimś bliżej niezbadanym sensie chce wpłynąć na zwiększenie cen produktów w Polsce – jakby już nie były za duże. Producenci sprzętów elektronicznych nie chcą nawet słyszeć o wprowadzeniu tego rodzaju opłaty, co w innych krajach byłoby po prostu nie do pomyślenia – w Polsce jakoś przechodzi bez echa. ZAiKS nie zamierza jednak odpuszczać, ponieważ walka toczy się o grube miliony, które mogłyby zasilić konto ZAiKS’u. Podstawowym pytaniem jest: Po co to wszystko?

Odpowiedź jest w zasadzie prosta – jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, a w tym przypadku duże pieniądze. Wojna pomiędzy ZAiKS’em a producentami sprzętu RTV (także importerami) trwa w najlepsze. Większość z nas zapewne słyszało już o zainicjowanej przez producentów/importerów akcji „Nie płacę za pałace”. Jak myślicie, co sugeruje główne hasło? Producenci są zdania, że nowa opłata uderzyła by w kieszeń konsumentów, którzy po prostu musieliby wydać więcej za interesujący ich produkt. Poza tym, uważa się, że nowa opłata będzie jedynie służyć interesom ZAiKS’u, co właściwie mocno sugeruje podjęta przez producentów akcja – z dość dużym odzewem społecznym.

ZAiKS jest jednak zdania, że akcja prowadzona przeciwko niemu jest bardzo krzywdząca i wprowadza opinię publiczną w błąd. Takiego samego zdania jest dyrektor generalny ZAiKS’u Krzysztof Lewandowski. Ciekawostką jest to, że opłata reprograficzna kosztuje typowego konsumenta około 1 do 3 procent wartości kupowanego urządzenia, na którym można powielać utwory. Kwota ta stanowi rekompensatę dla twórców, którzy tracą na kopiowaniu i udostępnianiu ich nagrań. Do grona urządzeń miałyby wejść dodatkowo smartfony i tablety. Wydaje się jednak, że nie jest to dobrym pomysłem.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments