Młodzi muszą zacząć oszczędzać na emeryturę – to już właściwie obowiązek!

Wiadomości

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu obowiązek oszczędzania na emeryturę nie był aż tak wymagany jak dziś. Pierwszym emerytom żyło się całkiem dobrze, bo i wypłaty świadczeń nie należały do niskich. Niestety, ale czasy się zmieniają i to co kiedyś było dobre, dziś już takie być nie musi. Nikt nie ma wątpliwości, że tak właśnie jest z ZUS’em – obowiązkowym płaceniem składek. Niby państwo pobiera dość spore pieniądze za niezbyt wygórowane świadczenia. Niż demograficzny sprawia, że sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Z najnowszych danych wynika bowiem, że podstawowe świadczenie, które w przyszłości będą otrzymywać dzisiejsi 20- i 30-latkowie nie będzie wystarczać nawet na opłacenie czynszu, a o jakimkolwiek życiu nie wspominając.

Młodzi powinni więc koniecznie zacząć oszczędzać na własną emeryturę, czyli w gruncie rzeczy robić coś, co ich rodzice robić nie musieli. Eksperci doradzają, że oszczędzanie na własną emeryturę da ogromne korzyści w przyszłości – przede wszystkim będzie oznaczać lepsze życie. Problem w tym, że nie każdego na takie oszczędzanie stać. Finansiści są jednak zdania, że nie trzeba oszczędzać nie wiadomo jak dużych kwot. Wystarczy odkładać małą sumę, ale systematycznie. Gdybyśmy jednak nie chcieli tego robić i nie zastosujemy się do powyższej rady oszczędzania, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasza przyszłość będzie dość ponura, bo i pozbawiona pieniędzy na życie.

W Polsce oszczędzanie na emeryturę nie jest to aż tak modne – a powinno. Zarówno w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii, ludzie wiedzą już od dawna, że państwowa emerytura nie wystarcza na życie. Jeżeli ktoś z jakiś względów nie oszczędza, to musi być właściwie przekonany o tym, że będzie musiał pracować do końca swojego życia. Podobnie będzie u nas, jednak praca dla 80-latka będzie raczej ciężka, o ile ktokolwiek zdecyduje się zatrudnić taką osobę po pracy. Czasy się zmieniają i my także powinniśmy się zmieniać, a także – a może przede wszystkim – swoje przyzwyczajenia.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments