Polacy terminowo spłacają raty, ale zalegają z innym zadłużeniem!

Wiadomości

Wzięcie dziś kredytu nie nic specjalnego, jednak wyzwaniem jest zazwyczaj to, by go spłacić. Niestety, ale wielu ma z tym problem i to niekoniecznie z własnej winny – po prostu sytuacja życiowa się zmienia, a tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Polacy jednak wyjątkowo dobrze radzą sobie ze spłatą kolejnych rat, ale już nie najlepiej z innym zadłużeniem, który cyklicznie im się generuje. W ogromnym skrócie można by więc powiedzieć, że Polacy wolą spłacić ratę kredytu zaciągniętą w banku, aniżeli czynsz. To jest dla nich priorytet. Czy jest to jednak dobry wybór? Z jednej strony tak, ale istnieje też druga, ta bardziej czarna strona tego niezbyt złotawego metalu.

Ostatnio dane na ten temat przedstawił BIG InfoMonitor. Wynika z nich, że blisko 27 milionów złotych długu wynoszą przeterminowane długi Polaków. Długi generowane są na niekorzyść krajowych wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. To ogromny problem, ale widocznie nie mniejszy niż zapłacenie rat. Spóźnienie się z jakąkolwiek może bowiem wyeliminować nas z finansowego eldorado w przyszłości. Korzyści, by nie płacić czynszu są więc dużo wyższe, bo zazwyczaj kończy się to na upomnieniu – dopiero wielomiesięczne napominanie może skończyć się zapisem na liście, do której większość z nas nie chciałaby należeć. Big InfoMonitor informuje, że od września 2014 roku kwota zadłużenia Polaków z tytułu niezapłaconego czynszu wynosiła aż 8 milionów złotych więcej, a największe tego typu zadłużenie mają mieszkańcy województwa mazowieckiego.

Jak zadłużone są poszczególne regiony w Polsce? Palmę pierwszeństwa dzierżą mieszkańcy Mazowsza, ponieważ ich zadłużenie wynosi łącznie ponad 6,9 milionów złotych – to praktycznie dwa razy więcej niż zadłużenie lokatorskie na Śląsku. Drugim najbardziej zadłużonym regionem w Polsce – pod tym względem – jest wspomniany już Śląsk. Zadłużenie tego regionu wynosi 3,8 milionów złotych. Trzecie miejsce należy się województwu małopolskiego ze stanem zadłużenia (przynajmniej na dziś dzień) wynoszącym 3,6 milionów złotych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o