Poczta Polska będzie wypłacać odszkodowania za nieterminowe dostarczenie przesyłki

Wiadomości

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jeżeli jakakolwiek firma przewozowa nie dostarczy przesyłki w określonym terminie, to można żądać od niej odszkodowania – czasami nie małego. Nie jest to jednak aż tak dobrze zorganizowane, jakby się mogło wydawać. Pamiętajmy, że wysokość odszkodowania może nie pokryć wszystkich poniesionych w ten sposób szkód. Wysokość odszkodowania wynosi dwukrotność umówionego wynagrodzenia. Co ciekawe, limit ten obowiązuje zarówno na przewozach krajowych, jak i międzynarodowych – nie zmienia się, co nie jest korzystne dla konsumentów.

Prawo przewozowe jasno określa, że jeżeli doszło do nieterminowego dostarczenia przesyłki i przez ten fakt mogło dojść do szkód, to można żądać za to odszkodowania. Jakie mogą być to szkody? Prostym przykładem jest zepsuta żywność, której w internecie sprzedaje się coraz więcej. Warto pamiętać, że przewoźnik jest odpowiedzialny wtedy tak samo za paczki, jak w przypadku uszkodzenia ich lub zniszczenia – psująca się żywność może być więc powodem do reklamacji i wypłaty odszkodowania, zwłaszcza gdy zepsucia doszło na wskutek działań przewoźnika. Dane pokazują jednak, że zwłoka w przewozie powoduje więcej szkód, niż sama przesyłka, która dotarła zniszczona lub „przeterminowana”. Przykładem jest sprzedawca, który ma wręcz obowiązek dostarczyć towar do magazynu kupującego w określonym w umie terminie. Jeżeli tego nie wykona i opóźni się realizacja zlecenia, to z tego tytułu będą mu grozić kary umowne za zwłokę.

Oczywiście, jest to skonstruowane tak, by w umowie z przewoźnikiem nie podwyższać limitu odpowiedzialność. Dużo łatwiej byłoby potem dokonać machlojek. Jeżeli więc nie zostałeś potraktowany przez przewoźnika w należny sposób, a przesyłka nie dostała dostarczona na czas w wyniku czego powstały trudne do usunięcia szkody, to nie bój się reklamować. Odszkodowanie, nawet jakby nie miało pokryć wszystkich strat, coś jednak da, a przynajmniej nauczy firmę lepiej wykonywać swoje obowiązki.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments