Niemcy pożyczą Ukrainie aż 500 milionów euro – dla wzmocnienia gospodarki

Wiadomości

Niemcy udzielą Ukrainie wsparcia finansowego sięgającego 500 mln euro. Berlin chce w ten sposób zachęcić przedsiębiorców do inwestowania na Ukrainie. Środki te powinny pomóc nadać tempa ukraińskiemu wzrostu gospodarczemu. Informacja ta została ogłoszona zaraz po spotkaniu w Berlinie, pomiędzy kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premiera Ukrainy Arsenij Jaceniuka.

„Dziś podpisaliśmy wspólną deklarację intencji Niemiec do przyznania Ukrainie pożyczki 500 mln euro. Z czego 200 milionów powinno być wykorzystane do wsparcia funkcjonowania państwa i 300 milionów na ożywienie gospodarki”, powiedział na konferencji prasowej Jaceniuk.
Według ukraińskiego premiera pieniądze powinny służyć do budowy infrastruktury. Kijów chce także, by jakaś część pożyczonych pieniędzy była wykorzystana do udzielania kredytów dla małych i średnich firm działających na Ukrainie. Oprócz pomocy finansowej, niemiecki rząd chce wspierać wejście niemieckich firm na rynek ukraiński. Aby zwiększyć zainteresowanie firm do inwestowania na Ukrainie, zgodnie z tym co powiedziała Merkel, Kijów powinien przyczynić się do reform, które doprowadzą przede wszystkim do ograniczenia korupcji.”Bardzo doceniam to, co zostało osiągnięte w ostatnich tygodniach”, powiedziała kanclerz Angela Merkel, chwaląc tym samym pracę ukraińskiego rządu, który jej zdaniem pokazuje walkę, która pomaga przekształcić kraj na lepsze, pomimo trwającego konfliktu w Donbasu.

O rzeczywistym rozejmie nie ma jak na razie mowy. Według samych zainteresowany też nie jest dobrze, a nadal brakuje potwierdzenia od Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), które zostały wycofane. Jaceniuk wspomniał jednak, że liczba strzelanin spadła. Po części ukraińskiej przestrzegane jest zawieszenie broni, gorzej po stronie separatystów.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments