Grecja zażądała od Niemiec 278 miliardów euro na okrucieństwach nazistów

Wiadomości

Ministerstwo Finansów w Grecji szacuje, że za powojenną zbrodnie, Niemcy muszą zapłacić Atenom 278 miliardów euro – informacje zaczerpnięte od greckiej agencji Amna. W taki sposób Grecy ocenili zniszczenia kraju podczas okupacji hitlerowskiej w 1941/44 roku. Wiceminister finansów Grecji Dimitris Mardas powiedział, że zebrano wszystkie dowody i materiały na winę nazistów. Dokumenty zostały przedłożone do przywódców politycznych w kraju. Greckie Ministerstwo Finansów doszło do wniosku, że łączna kwota zadośćuczynienia powinna wynieść 278,7 miliardów euro.

Poza tym, aż 10,3 miliardów euro Niemcy powinni zapłacić za przymusowy kredyt, który został zaciągnięty w greckim banku przez Niemcy w czasie wojny. Pozostała kwota to odszkodowania dla ofiar. To ciekawe, że na konferencji w Paryżu w 1946 roku kwota ta została ustalona na 341,2 miliardów dolarów. Jednak kwestia wypłaty wciąż jest ciężka do ustalenia – miła dekada i wciąż niewiele wiadomo. Pytanie o uzyskanie od Berlina miliardowych odszkodowań za zbrodnie wojenne hitlerowców w czasie II wojny światowej, było aktywnie dyskutowane w Grecji w ciągu ostatnich kilku lat, ale postępu w tej sprawie jeszcze nie ma. Były grecki minister spraw zagranicznych Evangelos Venizelos przyznał, że negocjowano na ten temat z byłym szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle, a także z obecnym szefem agencji, Frank-Walter Steinmeier – głównie podczas swoich wizyt w Atenach. W marcu 2014 roku Grecki prezydent Karolos Papoulias powiedział prezydent Niemiec Joachim Gauck, że Ateny nie odpuszczą wypłaty za odszkodowania wojenne Niemiec i nie pozwolą na powrót do tzw. okupacji pożyczki. Grecki premier Alexis Tsipras 8 lutego 2015 roku stwierdził, że rząd grecki w końcu oficjalnie zaczynie domagać się odszkodowań za zniszczenia dokonane w czasie II wojny światowej.

Berlin, ze swej strony powiedział, że porozumienie podpisane w 1990 roku przez ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Niemieckiej Republiki Demokratycznej, a także ministrów spraw zagranicznych państw sprzymierzonych w II wojnie światowej – ZSRR, USA, Wielkiej Brytanii i Francji – wciąż obowiązuje i niejako rozwiązuje problem związany z greckim roszczeniem. Niemcy są zdania, że główna troską rządu greckiego powinno być obecne zadłużenie zagraniczne, które trzeba jak najszybciej spłacić. Minister spraw wewnętrznych Grecji Nikos Voutsis zapowiedział wierzycielom, że jego kraj ma pieniądze tylko do 9 kwietnia, i że rząd stając w obliczu wyboru: zapłacić ostatnie 450 milionów euro na rzecz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) lub opłacić pensje i emerytury, wybrał tą drugą opcję. Greckie władze nie zgadzają się na warunki Komisji Europejskiej i MFW przedstawione przez te organizacje w zamian za nową transzę wynoszącą 7,2 miliardy euro. Strony muszą więc nadal negocjować w sprawie udzielania pomocy finansowej dla Grecji.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments