Konta bankowe: ile tak naprawdę kosztują?

Konta

Z osobistych rachunków bankowych korzysta niemal każdy z nas. Rzadko jednak zastanawiamy się, jakie koszty generuje ta usługa, bez której dokonanie różnych transakcji byłoby niezwykle trudne. Warto przyjrzeć się, za co rzeczywiście płacimy, posiadając w banku konto osobiste.

Dzięki bogactwu ofert kont osobistych na rynku, klienci mogą starannie wybrać rachunek, który będzie idealnie dopasowany do ich potrzeb. Koszty poszczególnych elementów związanych z prowadzeniem konta maleją i warto przyjrzeć się, czy obecnie posiadany rachunek nie jest po prostu za drogi. Oto jak obecnie wyglądają opłaty naliczane przez banki w zamian za posiadanie konta osobistego.

Koszt prowadzenia konta

Główną opłatą naliczaną przez banki oferujące konta osobiste, jest koszt prowadzenia i utrzymania rachunku. Według informacji zawartych na http://direct.money.pl/kontaosobiste/, możliwe jest jednak skorzystanie z oferty, która nie przewiduje takiej opłaty. Banki coraz częściej rezygnują z obciążania swoich klientów kosztami prowadzenia rachunku. Większość z nich oferuje darmowe konta, jeśli tylko są one systematycznie zasilane odpowiednią sumą pieniężną. W przeciwnym razie, koszt prowadzenia konta bankowego wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.

Używanie karty

Inną opłatą, bardzo często naliczaną przez banki, jest ta za użytkowanie dołączonej do rachunku karty. Cena tej przyjemności również jest dość zróżnicowana. Niektóre placówki oferują jednak do swoich kont karty, których użycie nie będzie kosztowało klientów ani złotówki. Podobnie jak w przypadku kwestii samego prowadzenia konta, banki bardzo często niwelują obowiązek uiszczenia miesięcznej opłaty za użytkowanie karty, jeśli tylko spełniony zostanie dodatkowy warunek. W tym przypadku jest to dokonanie w ciągu ostatniego miesiąca transakcji bezgotówkowych na określoną w umowie kwotę (ok. 200zł). Koszt użytkowania karty na rachunku osobistym to wydatek rzędu kilku złotych.

Bankomaty

Właściciele kont bankowych mogą bezpłatnie wybierać swoje pieniądze w bankomatach należących do marki, w której posiadamy rachunek. Bardzo często zdarza się jednak, że jesteśmy zmuszeni do skorzystania z bankomatów innych placówek, co wiąże się oczywiście z naliczeniem prowizji. Ta wynosi najczęściej ok. 5 zł. W przytoczonym wcześniej zestawieniu kont osobistych, można znaleźć też oferty banków, które oferują całkowicie bezpłatną możliwość skorzystania ze wszystkich bankomatów znajdujących się na terenie naszego kraju.

Przelew internetowy

Jeszcze niedawno banki naliczały sobie opłatę za zlecanie przelewów drogą internetową. Dziś, w dobie pełnej komputeryzacji, takie koszty odstraszyłyby skutecznie potencjalnych klientów, dlatego niemal wszystkie banki oferują bezpłatną możliwość dokonywania przelewów.

Inne dodatkowe usługi

Przy wyborze najlepszego konta bankowego, warto zwrócić uwagę również na inne elementy. Prócz samych kosztów, dobrze jest zorientować się, jak wygląda dostęp do mobilnej bankowości, ewentualnej pomocy ze strony pracownika banku, czy skorzystania z innych produktów oferowanych przez ten bank. Tych kilka szczegółów może sprawić, że dane konto bankowe okaże się dla nas najlepszym dostępnym na rynku.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments