Energia wiatrowa

Albo ekologiczna energia, albo potężne wzrosty

Surowce

Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że bez ekologicznej energii nie przeżyjemy najbliższego stulecia. Na Ziemi stale rośnie temperatura, w powietrzu jest zbyt dużo szkodliwych dla zdrowia człowieka związków, co skłania nadzór energetyczny do fundamentalnych zmian. Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA) ostrzega o tym, że jeśli kraje nie podejmą stosownych kroków, to za 20-25 lat nie będzie czym oddychać.

Obecnie na świecie mamy 800 mln samochodów, ale IEA szacuje, że do 2035 roku będzie ich ponad dwukrotnie więcej! Wzrośnie także drastyczna cena ropy naftowej. Analitycy szacują, że jeśli nie podejmiemy stanowczych kroków w budowie ekologicznych elektrowni wiatrowych czy wodnych, to baryłka ropy naftowej już w przeciągu najbliższych 10 lat zdrożeje do stałego poziomu 150 dolarów. Razem z rosnącą ceną paliwa wzrosną koszty transportu poszczególnych towarów, co przełoży się na ogólny standard życia mieszkańców Ziemi. Najbardziej narażona na te zjawiska jest Azja i Afryka, ponieważ to tam najmniej przestrzega się norm środowiskowych.

Rosnąca liczba mieszkańców Ziemi z 7 do 10, a może nawet i 12 mld osób spowoduje, że w 2035 roku energia pochodząca z węgla kamiennego będzie zasilała 65% domostw. Obecnie jest to 50%, więc jeśli nie podejmiemy odpowiednich inwestycji, w kwocie minimum 100 mld dolarów rocznie to do 2035 roku będzie za późno. Powietrze w wielu regionach stanie się brudne i nieprzyjemne, woda będzie wręcz trującą substancją, a nie głównym składnikiem życia. Może warto więc zastanowić się nad sensem istnienia i już dziś rozpocząć kluczowe dla świata inwestycje?

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments