Czy Rosja powróci do G8? Wszystko wskazuje na to, że nie!

Wiadomości

Również szef MSZ Niemiec obawia się ewentualnej eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy. Rosja może dołączyć do formatu „wielkiej ósemki” tylko w przypadku uregulowania konfliktu na Ukrainie i po realizacji mińskich umów. Warto wspomnieć, że formatem wielkiej ósemki nazywa się grupę G8, czyli członkostwo państw, które ma największy wpływ na rozwój światowej gospodarki. Poza tym, przynależą do niego jedynie najbardziej rozwinięte kraje świata – jeszcze niedawno należała do niego Rosja, ale przez konflikt na Ukrainie została wykluczona z obrad.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier po rozmowach ministrów spraw zagranicznych krajów, przynależących do grupy G7 w Lubece, przyznał: „Już wielokrotnie podkreślałem to, że nikt z nas nie ma interesu w tym, by izolować Rosję. Przeciwnie, opowiadamy się za powstaniem warunków, które pozwolą Rosji ponownie stać się częścią grupy G8, ale droga do tego prowadzi przez realizację mińskich porozumień i uregulowania ukraińskiego konfliktu, a także wykonania przez Federacji Rosyjską wszystkich swoich zobowiązań. Jest to ogólna opinia członków G7″ – powiedział Steinmeier. Ponadto, społeczność międzynarodowa musi zapobiec ewentualnej eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy” – dodał szef MSZ Niemiec. „Sytuacja jest bardzo krucha i dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do eskalacji konfliktu” – powiedział.

Minister zaznaczył, że w ostatnim tygodniu sytuacja w rejonie konfliktu pogorszyła się – coraz częstsze są przypadki naruszenia rozejmu. Przypomnijmy, że wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Japonii po wspólnym spotkaniu stwierdzili, że powrót do formatu „wielkiej ósemki” z udziałem Rosji jest niemożliwe. Z powodu aneksji Krymu w 2014 roku udział Rosji w grupie G7 (wcześniej zwanego G8) zostało zakończone. Czy więc możliwy jest powrót Rosji do G8? Z jednej strony wydaje się to realne, ale z drugiej wątpliwe, ponieważ Rosja nie cofnie aneksji Krymu, której dokonała w 2014 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments