Putin i Hollande osiągnęli porozumienie w sprawie Mistrali

Wiadomości

Choć porozumienie prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Francji Francois Hollande został osiągnięte – a przynajmniej tak podają rosyjskie agencje – to jednak terminy realizacji osiągniętych porozumień na razie nie są znane. Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Francois Hollande spotkali się, by wyjaśnić sprawę w sprawie lotniskowców klasy typu Mistral. Ponieważ kwota za Mistrale została wpłacona, to Rosja oczekiwałaby dokonania sprzedaży tym bardziej, że są lotniskowce są już gotowe – poinformował o tym sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow.

Jednak terminy realizacji zobowiązań jak na razie nie są do końca znane. „Nie ma żadnych konkretnych terminów realizacji zobowiązań” – powiedział Pieskow, odpowiadając dziennikarzom na pytanie, kiedy to francuska strona podjęła ostateczną decyzję o wstrzymaniu wydania Mistrali. Dziennikarze pytali więc o przekazanie Mistrali, albo o zwrot pieniędzy za nich. Rzecznik Putina jeszcze raz potwierdził, że tego tematu nie poruszano podczas spotkaniu obu prezydentów. „W nurcie tego, co wcześniej, jeszcze na konferencji prasowej w Paryżu, powiedział prezydent Francji – propozycja ta została potwierdzona. Pozycja jest bardzo prosta: albo towar, albo zwrot wpłaconej kwoty.

Przypomnijmy, Francois Hollande, który spotkał się z Władimirem Putinem w stolicy Armenii w piątek, powiedział wczoraj, że Paryż może odstąpić od umowy i zwrócić Moskwie pieniądze.Przypomnijmy, że 25 listopada 2014 roku Francois Hollande postanowił wstrzymać dostawę pierwszego Mistralu, aż do uzyskania rozpisania specjalnego rozporządzenia. Jak podkreślono w oświadczeniu, prezydent Franvji uważa, że obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy nadal nie pozwala na przekazanie Rosji pierwszego z Mistrali. Kontrakt na budowę dwóch lotniskowców klasy typu Mistral o wartości 1,2 mld euro został zawarta pomiędzy rosyjską armią i francuskim koncernem DCNS w czerwcu 2011 roku. Zgodnie z warunkami umowy, doprowadzenie pierwszego z Mistrali zaplanowano na 1 października 2014 roku, a drugiego okrętu na 1 listopada 2015 roku. Kwota kary w przypadku rezygnacji z dostawy może osiągnąć aż 3 mld euro.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o