Ukraina jest dla UE tak samo niebezpieczna jak Grecja

Wiadomości

Według brytyjskiej prasy UE powinna pomóc Ukrainie, jednak w granicach swoich możliwości. Brytyjczycy uważają bowiem, że Ukraina może być równie niebezpieczna dla Europy, jak Grecja dla strefy euro. „Financial Times” publikuje artykuł swojego głównego analityka, w którym napisane jest, że największe zagrożenie dla krótkookresowych i długookresowych interesów gospodarczych Unii Europejskiej jest możliwy upadek Ukrainy, a nie w Grecji – jak się powszechnie uważa.

Co byśmy nie mówili/pisali o konsekwencjach wyjścia Grecji ze strefy euro, to właśnie ukraińskie państwo, albo dalsza aneksja terytorium Ukrainy przez Rosję, będzie stanowić główny problem w zupełnie innej skali – dużo bardziej kosztownej pod względem gospodarczym, finansowym, jak i wpływowo-politycznym. Podobny rozwój wydarzeń może być demonstrowany na całym świecie w przypadku Grecji – choć to problem mniejszego kalibru – twierdząc to, że Unia Europejska jest chronicznie niezdolna bronić swoich wspólnych interesów.

Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby katastrofą dla samej Grecji i wielką finansowo-gospodarczą stratą dla Unii Europejskiej. UE powinna starać się temu zapobiec. Warto jednak pamiętać, że wyjście Grecji ze strefy euro nie zniszczy unii walutowej i być może, w dłuższej perspektywie, nawet ją wzmocni. Nie zapominajmy jednak o samej Rosji, z którą Unia Europejska ma obecnie największe problemy – głównie ze względu na stanowisko wspólnoty wobec losu Ukrainy. Sukces lub porażka polityki Unii Europejskiej w stosunku do Rosji i na Ukrainie, może zadecydować o późniejszym losie Unii Europejskiej. Może się albo rozwijać i wzmacniać, albo upaść.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments