Unia Europejska nie jest gotowa do sfinansowania odbudowy zniszczonego Donbasu

Wiadomości

Unia Europejska nie jest gotowa do sfinansowania odbudowy zniszczonego przez wojnę z separatystami Donbasu. Powodów jest całkiem sporo – o tym później. Warto także pamiętać o deklaracji najwyższych rangą polityków w Unii Europejskiej, którzy w ostatnim czasie oświadczyli, że Wspólnota Europejska nie jest gotowa do ogłoszenia wiadomości o udzieleniu pomocy Ukrainie. Co więcej, nie tylko tymczasowej pomocy, ale i trwałej, co w gruncie rzeczy mogło źle wpłynąć na nastroje w tym kraju – zresztą nie ma się czemu dziwić.

Unia europejska odłożyła plany dotyczące udzielenia pomocny finansowanej, potrzebnej do odbudowy zniszczonego przez walki z separatystami Donbasu. Decyzja w tej sprawie, jak się spodziewa, powinna być potwierdzona na szczycie Ukraina-UE, który rozpoczął się w poniedziałek w Kijowie. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. „Wszyscy działacze głęboko oczekiwali, że odbywający się właśnie szczyt w Kijowie (szczyt Ukraina-UE) będzie szczytem poświęconym sfinansowaniu odbudowy zniszczonego Donbasu, ale problem w tym, że ciągle Ukraina pozostaje w tej samej pozycji, kiedy to można tylko dyskutować, a nie działać – przynajmniej na razie” – powiedział Dombrovskis. „Wątpliwe jest, by podczas szczytu osiągnięto jakiekolwiek porozumienie w tej sprawie. Szybko więc nie dojdzie do sytuacji, w której sfinansowanie Donbasu mogłoby się odbyć. Na razie nie może dojść do żadnego działania” – powiedział rzecznik KE.

W tym samym czasie Unia Europejska również nie planuje ogłaszać informacji o udzieleniu pomocy Ukrainie – głównie tej trwałej pomocy. „Uważamy, że dziura budżetowa jest zamknięta na finansowanie ze strony MFW na najbliższe trzy lata. Warto pamiętać, że w ostatnim czasie Ukraina została poinformowana o dość pokaźnym pakiecie wsparcia ze strony UE – chodzi nie tylko o wsparcie finansowe, ale także gospodarcze” – powiedział wiceprzewodniczący KE. Przypomnijmy, że wcześniej, pierwszy zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Witalij Kowalczuk powiedział, że im wcześniej na okupowanym terenie Ukrainy odbędą się wybory lokalne (zgodne z ukraińskim prawem), tym szybciej rozpocznie się proces jego odzyskiwania.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments