Upadek rosyjskiej gospodarki jest nieunikniony? Prognozy nie kłamią

Wiadomości

PKB Rosji, na podstawie wyników z pierwszego kwartału, spadł o 2,2% – to duży spadek. Spadek PKB Rosji w marcu przyspieszył do 3,4%, podczas gdy wynik spowolnienia gospodarki w lutym został skorygowana z 2,3% do 1,2%. Świadczą o tym przedstawione w środę dane przedstawione przez ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej. „Dane za marzec bieżącego roku wykazały pogłębienie się recesji gospodarki w Rosji. W ocenie ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Rosji, PKB, z wyjątkiem sezonowych i kalendarzowych czynników spadł w marcu o 1,0% po spadku 0,3% w lutym” – czytamy w dokumencie.

Zmiana wskaźnika z 2,3% do 1,2% nastąpiła poprzez zwiększenie podatków na produkty w wyniku wzrostu eksportu produktów ropopochodnych i ropy naftowej do krajów zza granicy w lutym 2015 roku. „Negatywny wpływ na dynamikę PKB w marcu miał także spadek handlu, zmniejszenie ilości prac budowlanych i spadek eksportu gazu przy konserwatywnej ocenie dynamiki produktów naftowych” – podkreśla w dokumencie ministerstwo. Tempo redukcji tzw. „czystych” podatków od produktów i importu w marcu okazał się głębszy – 5,3% do analogicznego okresu ubiegłego roku. Największy negatywny wpływ na PKB miało zmniejszenie inwestycji w kapitał i spadek obrotów handlu detalicznego.

„W ten sposób szacuje się, że fala recesji w I kwartale „awansowała” z lutego na marzec” – sumują eksperci. W ocenie resortu, w pierwszym kwartale 2015 roku PKB zmniejszył się o 2,2%. Na spadek PKB wpłynął spadek w budownictwie, sektorze przemysłu, handlu detalicznego. Pozytywny wpływ na gospodarkę miała dynamika rolnictwa i wydobycie z kopalń. Przypomnijmy, bank Światowy daje negatywne prognozy co do wzrostu rosyjskiej gospodarki w latach 2015-2016: przewiduje się spadek PKB o 3,8% w 2015 roku i niewielki spadek o 0,3% w 2016 roku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments