Komorowski: Ukraina przypomina Polskę 20-30 lat temu

Wiadomości

Dzisiejsza Ukraina bardzo przypomina sytuację Polski 20-30 lat temu, kiedy Polacy mówili o demokracji i walce z korupcją – powiedział prezydent Rzeczpospolitej Polski Bronisław Komorowski. „Mówimy Europie: sytuacja na Ukrainie – to kwestia naszego bezpieczeństwa” – powiedział Komorowski w wywiadzie dla polskiego wydania Rzeczpospolita.

Polski prezydent uważa, że członkostwo w Unii Europejskiej uczy, że Europa składa się z kompromisów. „Mówimy o Europie o tym, że sytuacja na Ukrainie – to nasz priorytet. Inne kraje mówią, że bardziej istotna jest fala migracji, która miała miejsce ostatnio z krajów Afryki. Nie możemy lekko traktować ich obaw, jeśli chcemy, aby poważnie potraktowali nasze. Tylko w ten sposób Unia Europejska może funkcjonować” – powiedział Komorowski. Mówiąc o sytuacji wewnętrznej na Ukrainie, prezydent podkreślił: „Na naszych oczach wyrasta niepodległa Ukraina. Ta Ukraina, która wyrosła na Majdanie, blisko naszych europejskich wartości. Nie widzę, aby kraj znajdował się pod ciężarem nacjonalizmu. Tworząca się teraz Ukraina bardzo przypomina Polskę 20-30 lat temu, kiedy mówiło się o demokracji i państwie prawa, o walce z korupcją. Moje pokolenie też myślało, że to złudzenie, ale wszyscy tego dostaliśmy. Z Ukrainą będzie to samo”.

Komorowski przypomniał, że problemem pozostają rozliczenia z bolesną przeszłością. „Brak możliwości dyskusji na temat OUN i UPA. Historia nas dzieli, ale nowoczesność łączy. W sferze interesów Kijowa możemy powrócić do dialogu. Myślę, że ten moment nadejdzie i daje szansę aby się zjednoczyć” – podkreślił prezydent Polski.Przypomnijmy, że w dniu przemówienia Bronisława Komorowskiego w parlamencie 9 kwietnia ukraińscy deputowani przyjęli ustawę o statusie prawnym i pamięci uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku, których żołnierze UPA zostali uznani za bojowników o niepodległość. W Polsce nie przeszło to bez echa. 22 kwietnia prezydent RP w wywiadzie dla telewizji TVN24 podkreślił, że przyjęcie tej ustawy „w rzeczywistości sprawia, że staje się czymś niemożliwym dialog polsko-ukraiński na płaszczyźnie historycznej”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o